Venkovní žaluzie nebo rolety? Jaké jsou výhody?

Váháte, zda do oken pořídit extérní zastiňovací doplněk v podobě rolet či žaluzií? Pojďme se podívat na jejich rozdíl a výhody.

Vnitřní žaluize jsou už dnes v bytech a domech standardem. Jistě, díky nim nám do oken nikdo nevidí, navozují pocit intimity a bezpečí a sluneční paprsky pohltí. To vše je pravda, ale je třeba si uvědomit, že vnitřní žaluzie zachycují světlo a teplo až v momentě, kdy projde sklem do interiéru. Nežádoucí teplo se tak do interiéru dostane a zdi se rázem začnou oteplovat. Kdo má zdi ze sádrokartonu, mohl by vyprávět. 

Venkovní žaluzie a rolety oproti tomu nejen odstíní světlo, ale zachycují až 94% tepelné energie. Lze říct, že kvalitní clona umístěná venku má 10x lepší účinnost než clona vnitřní. Existují žaluzie, které jsou vybaveny čidly reagující na povětrnostní podmínky. Žaluzie se tak zatahují samy podle potřeby, aby zabránily přehřátí interiéru. Když už budete vybírat žaluzie s čidelm, doporučujeme sáhnout po těch, které mají i větrné čidlo, to vydá při větru pokyn, aby se zatáhly a zabránily tak jejich poškození. 

venkovni zaluzie

Samozřejmě je ale můžete ovládat vy, existují žaluzie na kliku, ale modernější a pohodlnější jsou jednoznačně ty s elektropohonem, které se ovládají za pomocí tlačítka. Snadno je tak zatáhnete například od stolu.

Žaluzie nebo rolety?

Rolety i žaluzie jsou z hliníkových lamel, jaký je tedy mezi nimi rozdíl?
Rolety se navíjí na hřídel umístěnou ve schránce pod fasádou nebo na ní. Lamelami otáčet nejde a světlo do interiéru pustíte tak, že je spustíte třeba do poloviny okna. Rolety lze doplnit o protizdvihový zámek a jsou tak velmi účinnou pomůckou proti zlodějům. 

Žaluzie lze natáčet a regulovat s nimi světlo pronikající dovnitř. Využijete je tehdy, když vám jde o stínění. Můžete je nechat částečně otevřené a odstínit jen největší žár. Nebo je zatáhnete úplně a místnost zatemníte.

-MM-

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>