Výhody a nevýhody mezonetu

Uvažujete o pořízení mezonetového bytu, ale nejste si jisti, jestli je to opravdu to správné bydlení zrovna pro vás? Pak rozhodně čtěte dál. V dnešním článku vám ve stručnosti představíme výhody i nevýhody mezonetového bytu a pomůžeme vám se rozhodnout.

mezonet

Začněme nejprve nevýhodou, pro mnoho lidí rozhodující se mezi mezonetem a normálním bytem určitě dosti podstatnou. Mezonetový byt je o mnoho dražší. To je samozřejmě důsledek větší podlahové plochy. Mezonetový byt je navíc považován za luxusní způsob bydlení. Z tohoto důvodu se často buduje i s terasou. Navíc v mezonetu je řada drahých prvků, které jeho cenu zvyšují. Jedná se například o schodiště do patra. Kromě pořizovacích nákladů musíte počítat i s vyššími provozními náklady.

Velkou výhodou mezonetu je jeho vzdušnost a velmi často zajímavé uspořádání vnitřního prostoru. Mezonetové byty jsou velmi slunečné, protože jejich součástí je velké množství oken. Pokud tedy nemáte rádi prosluněné prostory a pocit otevřenosti, tak si rozhodně mezonet nepořizujte.

Další nevýhodou je problém s vytápěním. Mezonet je velmi často velký a otevřený prostor a na to je potřeba myslet. Náklady na vytápění jsou proto vyšší. Častým problém bývá i nerovnoměrná teplota mezi spodním a vrchním patrem. To je způsobeno tím, že mezonetové byty se dnes nejčastěji dělají v posledních patrech, či jako nástavba domu. Vrchní patro je tak výrazně více ohříváno slunečním zářením, než patro spodní. Dbejte proto při koupi či výstavbě mezonetového bytu na vytápění a případné chlazení. To by mělo jít regulovat v každém patře. Pozornost je třeba zaměřit i na kvalitní izolaci stěn a kvalitu oken.

Ústřední dominantou mezonetového bytu bývá schodiště. Jistě budete chtít, aby u návštěv vzbuzovalo obdiv, ale myslete přitom i na praktičnost. Nejlepší je rovné schodiště, dostatečně široké a ne moc strmé. Pamatujte, že po něm budete chodit i v noci a nosit větší a objemnější předměty. Točité schodiště, příliš úzké či strmé pak může být velmi nebezpečné a překážející. Rovněž pro rodinu s malým dítětem může být podoba schodiště rozhodující.

Snad vám naše shrnutí pomůže se rozhodnout. Každopádně výběr neuspěchejte a vše si důkladně promyslete.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>