Co obnáší revitalizace a zateplení budov?

Česká města i vesnice se mění k nepoznání. Domy mají nové fasády a střechy, panelové domy nová okna a balkony a postupně tak mizí šedá nevzhledná sídliště, která teď hrají všemi barvami. Za vše mohou revitalizace a zateplení budov. Proč tento krok udělat a co to obnáší? Přečtěte si článek.

Co je to revitalizace?

Pod pojmem revitalizace se myslí komplexní úprava všech důležitých funkčních částí budov, které jsou většinou nefunkční, a to vlivem času, opotřebení a vlivem přírodních vlivů. Takové budovy pak nevyhovují současnému stylu bydlení.

Pokud se majitel nebo bytové družstvo rozhodne pro celkovou rekonstrukci, úpravy většinou probíhají v několika etapách, které na sebe navazují a vytvoří tak dům, který odpovídá současným standardům, zabraňuje únikům tepla a nabízí estetické bydlení.

zrevitalizovana budova

Proč se rozhodnout pro revitalizaci domu?
  • sníží se energetická náročnost domu
  • prodlouží se životnost domu
  • zvýší se hodnota domu i jednotlivých bytů
  • vytvoří se moderní komfortní bydlení
  • zabrání se vzniku plísní, vlhkosti
  • zlepší se vzhled domu
Zateplení fasády

Zateplení bývá jedním z hlavních důvodů proč k celkové revitalizaci domů a zateplení domů dochází. Je to to totiž obvodový plášť, kterým z domu uniká teplo (až 30 %) a naopak proniká vlhkost, která způsobuje plísně a nezdravé klima.

Zateplení fasády má i jiné důvody, proč o ní uvažovat. Díky aplikaci nové izolace se také celkově zlepší klima v domě. V zimě nebude teplo unikat a v létě ho fasáda nepustí do domu. celkově se zvýší hodnota domu a díky možnosti výběru ze široké barevné škály svrchní omítky, se také zlepší vzhled domu.

Výměna starých oken, balkonů a dveří

Společně se zateplením fasády se provádí výměna starých oken a dveří za nové, ve většině případů plastové. Nová okna lépe těsní a teplo tak neuniká do okolí, mají lepší zvukovou izolaci a také jsou jednodušší na údržbu.

Potřeba je po výměně oken se naučit správné a dostatečně větrat. Jinak bude docházet ke vzniku nadměrné vlhkosti, která se začne srážet na stěnách a začnou vznikat plísně, nevzhledné mapy nebo “solné květy”.

Revitalizace střechy

Střechou uniká až 30 % tepla, což se projevuje na nákladech za energie. Proto se do komplexní revitalizace domu zahrnuje také zateplení střechy. Staré střechy ve většině případech nemají dostatečnou izolaci a tak jimi nejen uniká teplo, ale také zatéká a profukuje.

Při rekonstrukci střechy dojde ke kontrole její konstrukce, případným opravám. dalším krokem je výměna nedostatečné nebo úplně chybějící tepelné izolace a posledním krokem je výměna střešní krytiny.

Oprava výtahů, společných prostor, chodby, schodiště

Součástí celkové revitalizace je také oprava výtahů a výtahové šachty, aby vše splňovalo normy a předpisy a zlepšil se komfort jízdy. Interiérové úpravy se také týkají společných prostor jako je schodiště, schránky na poštu a vchodové dveře.

Při moderní rekonstrukci domu se také navrhují společné prostory tak, aby se vytvořil bezbariérový přístup pro hendikepované, starší lidi a maminky s kočárky.

Za poskytnuté informace děkujeme stavební firmě IVPS – zateplení fasády Praha

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>