Výstavba rodinného domu na klíč, nebo svépomocí?

Toužíte po rodinném domku a teď nastává ta chvíle k realizaci vašeho snu? V dnešní době se nabízí několik možností – koupit hotový rodinný dům, nebo si ho postavit od základů. Pokud se přikláníte k druhé variantě, pak je tento článek pro vás. Zaměříme se na výstavbu rodinného domu a jeho dvě možnosti výstavby – na klíč a svépomocí.

vystavba_pudorys

Před výstavbou pořízení pozemku

Ještě než se ale pro cokoli rozhodnete, budete potřebovat vlastní pozemek. Bez něj to totiž nepůjde. V dnešní době je pořízení pěkného pozemku čím dál tím těžší. Mnoho ploch je už zastavěných a sehnat takový pozemek, který by splnil očekávání a byl za přijatelné peníze, je opravdu náročné.

Před výběrem pozemku si tedy ujasněte priority. Na druhou stranu ale počítejte i s tím, že budete muset dělat kompromisy – ať už při výběru lokality, celkové velikosti pozemku nebo jeho vzhledu. To ale k tomu prostě patří.

Výstavba domu svépomocí, nebo na klíč?

Když už máte pozemek, přichází na řadu důležitá otázka – stavět rodinný dům svépomocí, nebo to svěřit do rukou firmy a nechat si ho postavit na klíč? Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Záleží tedy jen na vás, která varianta vás více osloví.

vystavba

Výstavba svépomocí

Stavbu rodinného domu svépomocí doporučujeme jen těm, kteří se v této oblasti pohybují a mají s tím zkušenosti. Výstavba svépomocí je opravdu náročná. Počítejte s tím, že rodinný dům budete stavět mnohem delší dobu než na klíč, takže tomu budete muset věnovat více času, úsilí a budete muset být trpěliví.

Na druhou stranu při výstavbě domu s pomocí rodinných příslušníků, řemeslníků a dalších odborníků vás výstavba vyjde levněji, než kdybyste se svěřili do rukou stavební firmy. Počítejte ale s tím, že si vše budete muset vyřídit sami – od veškerého papírování a povolení ke stavbě, přes pořízení veškerého materiálu až po koordinaci a kontrolu stavby během realizace.

Výhody stavby svépomocí:
 • možnost výběru kvalitního materiálu, který považujete za vhodný,
 • výstavba rodinného domu přesně podle vašich představ,
 • nižší celková cena než při výstavbě domu na klíč,
 • možnost pozastavení stavby (např. v případě finanční tísně).
Stavba domu na klíč

Výstavba rodinného domku na klíč je rychlá a nenáročná. O všechno se totiž postará najatá stavební firma a vy si tak ušetříte své nervy i čas. Na druhou stranu je samozřejmě tato varianta náročnější na finance oproti stavbě svépomocí. 

U výstavby domu na klíč máte na výběr ze dvou možností – buď zvolíte typový nebo individuální projekt. U typového projektu si vybíráte z již připravených variant rodinných domů a u projektu individuálního si vymyslíte celý dům. 

vystavba_miras

Výhody stavby na klíč:
 • žádné starosti s výstavbou (o všechno se postará stavební firma),
 • veškeré papírování, pořízení materiálu i samotnou výstavbu zařídí firma,
 • možnost výstavby typového nebo vámi navrženého domu,
 • stavba pod odborným dohledem,
 • rychlost výstavby domu,
 • smluvně daný termín dokončení,
 • záruční doba na rodinný dům na případné vady.

Je jen na vás, kterou z možností si vyberete. Jejich výhody a případné nevýhody již znáte. Zvažte tedy všechny přednosti i případná úskalí a vyberte si tu nejlepší možnou variantu. Za poskytnuté informace k tomuto článku děkujeme MIRAS – stavební firma Plzeň.

Zdroj foto: pixabay.com, mirascz.eu

 

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

 1. Klárka napsal:

  Stavěli jsme s touto firmou (odkaz byl redakcí odstraněn) a se vším jsme spokojeni. Stavěla nám na klíč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>