Jak osvětlit zahradu?

Máte-li u domu okrasnou zahradu, neměli byste zapomínat na její osvětlení. Dlouhé letní večery si tak můžete zpříjemnit, prodloužit a navíc bude putování potemnělou zahradou bezpečnější. Možností, jak osvětlit zahradu, je řada. Pojďme se na ně podívat.

Obecně věnujte pozornost raději jednoduchým tvarům, které tvoří vhodný kontrast k rostlinám. Koule, válce, hranoly jsou jasně definované a neodvádějí pozornost od hlavních předností zahrady, kterou jsou pochopitelně přírodní prvky – květiny, tráva, voda, stromy a keře. Stejná pravidla platí i pro barvy – neutrální tóny od bílé přes šedou až k černé jsou osvědčené. Příjemně působí i přirozené barvy kovů, jako je měď.

Jak světla umístit?

Dominantou venkovního osvětlení jsou stíny. Světlo prosvítající skrze listy stromů a keřů vytváří efektní kombinace světel se stíny. Při nastavení osvětlení je třeba určit si hlavní světelné body a učinit je středem světelného efektu. Zbytek prostoru pouze doplníme bodovými světly.

Pokud chcete vytvořit bezpečnější přístupovou či příjezdovou komunikaci, docílíte toho umístěním řadových světel podél cest. Proud světla odstraní tmavá zákoutí a odpudí nezvané hosty.

Bezpečnost na prvním místě

Nejdůležitějším technickým opatřením je rozvod kabelů, ukotvení světel a zapojení přes spínače. Kabely pokládejte zhruba 60 cm pod povrch půdy. Nejlepším řešením je pokládat kabely tam, kde už nebude možné kopat, tj. pod terasy, chodníky a jiné zpevněné plochy.

Ukotvení svítidel provedeme dle návodu výrobce, někdy stačí jen zapíchnutí do země, jindy je třeba vybetonovat malý základ.

Pokud se tomuto chcete vyhnout. Pořiďte si solární světla, u kterých žádné panely zapotřebí nejsou. Disponují totiž vlastními solárními panely, přes které se světlo během dne nabíjí a v noci pak dokáže až 10 hodin svítit.

Instalaci svěřte profesionálům

Při rozvodu elektřiny po zahradě nezapomeňte i na instalaci vodotěsných zásuvek, které jsou u některých modelů světel už zabudovány do podstavců. Spínače světel zvolte podle vašich požadavků. Ruční mají být v dosahu míst, kde si potřebujete zahradu osvětlit – terasy apod.

Jinou možností jsou spínače reagující na pohyb, což je praktické u garáží, domovních dveří a vchodů. Je potřeba ale počítat s tím, že světlo bude reagovat i pohyb zvířat. Rozsvícení lze regulovat i časovým spínačem nebo čidlem reagujícím na intenzitu denního světla.

Sandra Špačková
foto: designergarten.at

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>