Vyzkoušené rady a tipy pro čištění koberců

Na dokonale čistý koberec bez nevzhledných skvrn bude rázem úplně jiný na pohled, ale i na dotek bude rázem působit jako nový, zkrátka zanechá mnohem lepší pocit. Jak tedy vyzrát na nejčastější typy skvrn?

Nejen v domácnostech se zvířaty doznají koberce a další textilie často zdánlivě neodstranitelných skvrn. Důkladné čištění koberců není zrovna snadnou záležitostí, ale díky vyzkoušeným babským radám rozhodně není nemožné!

cisteni kobercu brno

Mastné skvrny

Mastné skvrny jsou strašákem, na kterého však lze vyzrát. Nejrychlejší řešení představuje ubrousek, který mastnotu nasaje. Obdobně bude fungovat také hladká mouka, které se poté zbavíte mýdlovým roztokem.

Skvrny od kávy

Káva může napáchat mnoho škody zejména na světlých kobercích. Na skvrny od kávy je ideálním pomocníkem perlivá voda, kterou stačí nechat několik minut působit. Následně lze koberec dočistit obyčejným lihem.

Skvrny od červeného vína

Snad největší zlo pro koberce představuje červené víno, ale ani při jeho rozlití po novém koberci není všem dnům konec. Pokud je skvrna čerstvá, odsajte ji papírovým kapesníčkem. Na zaschnuté skvrny použijte citron nebo kyselinu citronovou. Nechejte několik minut působit a poté se pokuste polité místo dočistit mýdlovým roztokem.

Skvrny od krve

Skvrny od krve jsou noční můrou nejedné hospodyňky, ale i s nimi lze úspěšně bojovat. Skvrnu se snažte odstranit co nejdříve, nikdy však nepoužívejte teplou vodu. Skvrnu mírně navlhčete studenou vodou a poté k čištění použijte roztok čpavku.

Skvrny od jídla

Dobrým pomocníkem v boji se skvrnami od jídla na kobercích je obyčejný čistič skel. Ten naneste na špinavé místo, nechejte několik minut působit a poté koberec dočistěte vodou se saponátem nebo mýdlem.

Odolné skvrny

Někdy však ani ty nejosvědčenější „babské“ rady nic nezmůžou. Některé skvrny se tak zdají nevyčistitelné, ovšem zde se ke slovu dostávají profesionální čisticí prostředky, které jsou při odstraňování opravdu odolných fleků a skvrn k nezaplacení! Zejména v případě, když máte drahý koberec, který je chloubou celého obývacího pokoje se nemusí vyplatit příliš experimentovat, aby výsledný stav po odstraňování skvrn nebyl ještě mnohem horší. Proto je důležité volit metody šetrné i k těm nejjemnějším kobercovým vláknům a zároveň zbaví koberec roztočů, mikroorganismů a nečistot neviditelných pouhým okem.

Další textilie náchylné k ušpinění

Ovšem i matrace, na které trávíme bezmála třetinu života, může být rájem mikrobů. Proto by mělo být samozřejmostí věnovat čas od času pozornost jejímu vyčištění, zejména v případě alergiků a osob, které mají problémy s dýcháním. Stejnou pozornost si zaslouží také sedací soupravy, které jsou mnohdy přímo „magnetem“ na skvrny, a to i při sebevětší opatrnosti.

Jak se daří se skvrnami bojovat vám? Budeme rádi, když se s námi podělíte o své rady na šetrné, avšak účinné odstraňování skvrn všeho druhu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>