Trápí Vás vysoké náklady na topení elektřinou? Poradíme Vám!

Trápí Vás vysoké náklady na topení elektřinou? Právě pro Vás jsme připravili dnešní článek, ve kterém si řekneme o možnostech snížení výdajů na energie. Řeč přijde na více i méně radikální řešení, co Vám můžeme prozradit již nyní je, že náklady na teplo lze snížit až o desítky procent!

Cesty k úsporám jsou přitom hned tři: změna dodavatele elektrické energie, rekonstrukce nemovitosti, změna topného systému.

Pokud jde o výhody a nevýhody jednotlivých řešení, možná si je domyslíte sami, pro jistotu je ale uvádíme níže:

Změna dodavatele elektrické energie

Výhody

  •  minimální počáteční investice
  •  okamžitá úspora

Nevýhody

  •  nulová ochrana proti růstu cen
  •  možná dlouhodobá svázanost s dodavatelem energie (vysoké poplatky za výpověď smlouvy)

Rekonstrukce nemovitosti

Výhody

  •  dlouhodobé řešení

Nevýhody

  •  vysoké investice
  •  nulová ochrana proti růstu cen, tj. snížení účtu za elektrickou energii může mít krátké trvání

Změna topného systému

Tady to nebude tak snadné, o výhodách a nevýhodách přechodu na jiný systém topení rozhoduje to, na jaký zdroj tepla přejdete, jestli to bude zemní plyn, koks či tepelné čerpadlo. Náklady na jednotlivé zdroje tepla uvádíme v níže uvedeném grafu.

Náklady na jednotlivé zdroje tepla

Zdroj: www.tzb-info.cz

Pozn. Výše uvedené hodnoty odpovídají modelovému příkladu, pro kalkulaci úspory ve Vašem konkrétním případě navštivte web www.tzb-info.cz, či se obraťte přímo na dodavatele tepelných čerpadel.

Z výše uvedeného modelového grafu je patrné, že nejmenší náklady na teplo představují dřevo a tepelné čerpadlo, kdy nejnižší náklady na teplo vykazuje hnědé uhlí. Pokud k nákladům na vytápění přidáme i ohřev vody, je v tomto modelovém příkladu nejvýhodnějším zdrojem tepla tepelné čerpadlo.

Pokud tedy uvažujete v dlouhodobém horizontu, je pro Vás vhodným řešením tepelné čerpadlo, které má v podstatě jednu jedinou výraznější „nevýhodu“. Tou jsou velké počáteční investice, jejichž výše je závislá na použitých technologiích (více o nákladech na jednotlivé zdroje tepla u tepelných čerpadel najdete zde). Výhodou tohoto zdroje tepla jsou výrazně nižší náklady na teplo a nezávislost na energetických sítích.

Tepelné čerpadlo = 95% nezávislost na elektrické energii

Počáteční náklady na instalaci tepelného čerpadla se Vám v naprosté většině případů vrátí do 5 let, udávaná životnost zařízení pak činí mezi 20 – 30 lety, během kterých budete schopni pokrýt z tohoto zdroje až 95 % Vaší spotřeby tepla (v extrémních mrazech se uvádí 75 % spotřeby tepla), tj. vytápění tepelnými čerpadly přináší téměř úplnou nezávislost na elektrické energii a tedy i na vývoji její ceny.

O výhodnosti tohoto způsobu vytápění v našich podmínkách svědčí i fakt, že v roce 2012 byla Česká republika jednou z mála zemí, kde rostly prodeje tepelných čerpadel. V počtu čerpadel na domácnost za sebou s velkým odstupem necháváme další země v regionu – Polsko, Slovensko a Maďarsko.

Úspora za teplo je aktuální i v létě

Snižování výdajů za elektrickou energii je aktuální i s příchodem letních měsíců. Jednou z možnosti využití tepelných čerpadel je ohřev vody – pitné i užitkové. S blížícími se prázdninami tak můžete ušetřit za ohřev vody v domácnosti (kuchyně, koupelna) či bazénu.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Roman napsal:

    Je pravda, že nám tepelné čerpadlo snížilo náklady asi o 30 %. Je fakt, že je to dražší položka, ale v podstatě se za pár let zaplatí + od té doby začne významně šetřit peníze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>