Břečťan místo omítky

Komu by se nelíbil romantický háv, který dům porostlý popínavkami získá? Břečťan je u nás jednou z nejoblíbenějších rostlin, které dům dokáží zeleně obléci. Má tmavě zelené kožovité listy, 3-4 cm velké. Některé odrůdy mohou měnit barvu, tvar, ale i velikost až na rozměr listů.

Hedera helix, břečťan popínavý, patří k nejoblíbenějším popínavkám, pokud chcete váš dům zahalit do zeleného roucha. Roste rychle a je nenáročný. Velmi zajímavou vlastností břečťanu je jeho dlouhověkost. Jen s odstraněním bývají problémy.

Krásný ale jedovatý

Břečťan slouží jako léčivka, v podstatě je ale jedovatý – čerstvé listy mohou podráždit kůži. Zvláště jeho plody, které se objevují jednou za čas (kvete jednou za 10 let), jsou jedovaté.

Nejlépe je mu ve stínu

Břečťan je svým původem přímo určen k tomu, aby se mu u nás dařilo. Jeho výskyt je totiž rozšířen po celé severní polokouli až po šedesátou rovnoběžku. Ve volné přírodě jej najdete hlavně ve stínu či polostínu listnatého nebo smíšeného lesa. Rozhodně jej nevystavujte přímému slunci. Pokud je to možné, použijte jiný než bílý nátěr – bílá barva hodně odráží sluneční paprsky.

Mohou zničit kořeny fasádu?

Hlavní kořeny má břečťan v zemi. Tyto kořeny jsou opravdu mohutné a hlavně hluboké. Po fasádě se rostlina plazí a přichytává pouze příčepivými kořínky, které jí dovolují šplhat dokonce i po hladších površích. Pokud ale kořínek objeví spáru nebo velkou mezeru ve zdi, může se změnit na pravý kořen a páchat nepříjemnosti.

Jak se o něj starat?

Vypěstovat břečťan není těžké. Sazenici můžete zakoupit v obchodě, nebo pokud máte přístup k živé rostlině si svou namnožit. Můžete množit hřížením, bez problémů ale uštípnuté vrcholky výhonů zakoření ve vodě či gelovém stimulátoru. Řízky dělejte alespoň 10-15 cmdlouhé a po zakořenění je zasaďte do země. Břečťan má rád dostatek vody, tak mu ji alespoň ze začátku dopřávejte v dostatečném množství, než rostlinky zesílí.

Jak břečťan odstranit?

Odstranit vzrostlý břečťan ze zdi je asi největším kamenem úrazu. Rozhodně jej nelze jen tak strhnout, a to ani poté, co necháte celou rostlinku násilím uschnout. Vyzbrojte se ocelovým kartáčkem a pevnými nervy. Nezapomeňte na rukavice a vhodný oděv – listy mohou vyvolat podráždění kůže. Existují i specializované firmy, které vám s jeho odstraněním mohou pomoct.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. radomír geyer napsal:

    Od sousedky roste již několik roků bředštan na můj skleník. Ve skleníku nic neroste. Když bředštan ostříhám,čí je to material. Můj,nebo sousedky. Děkuji. R Geyer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>