Jak správně vybrat jídelní stůl

Jídelní stůl, místo kde se schází celá rodina. Naštěstí již pominula doba, kdy se jídelní stůl umísťoval do kuchyňských koutů. Spolu s tím jak se v domácnostech propojuje kuchyň s obývacím pokojem, začal zaujímat čestnější místo.

Velký stůl není jen módní, ale také praktický. Pohodlně se k němu všichni usadí a vše se na něj vejde.

Nejvíce žádané jsou stoly dřevěné masivní nebo dýhované. V posledních letech je velice oblíbená i kombinace dřeva a skla, dřeva a kovu či kovu a skla.

Jak velký by měl být jídelní stůl?

Rozměr desky jídelního stolu je odvozen od počtu stolujících osob a je určen plochou potřebnou pro stolování jedné osoby. Ta je typicky široká600 mma hluboká400 mm. Šířka plochy pro stolování jedné osoby není odvozena od šířky židle, ale vzdáleností mezi lokty stolujících osob. Proto se pohybuje od minimálních 450 mm až do velkorysých 750 mm.

Také platí, že spodní hrana desky by od podlahy měla být minimálně 630 mm, výška horní plochy desky stolu by měla být 220 mm – 270 mm nad sedací plochou. Nejčastěji se výška jídelních stolů pohybuje mezi 750 mm a 780 mm.

Výška stolu souvisí s výškou sedáku použité židle. Proto židle kupujeme zásadně se stolem. Je velmi důležité, jak se na nich právě u konkrétního stolu sedí.

Jaký jídelní stůl vybrat?

Pro čtyři stolovníky je ideální obdélníkový stůl o velikosti 80 x 140 cm a jsou vhodné pro všechny příležitosti. Konkrétní velikost stolu volíme podle prostoru v místnosti. Pro 6 osob potřebujeme minimálně stůl délky 150 cm, za optimální se má délka 175 cm a komfortní rozměr je 210 cm.

Oválné tvary jsou obecně vhodné pro slavnostní příležitosti a kulaté stoly patří do velkoryse pojatých prostor. Kulatý stůl nikoho nestaví do čela a všichni na sebe u jídla dobře vidí. Nevýhodou ale je poměrně vysoká náročnost na prostor. Pro kruhové stoly platí, že průměr 100 cm se hodí pouze pro maximálně osoby, pro další dvě je dobré přidat vždy 25 cm.

K jakémukoliv stolu bychom měli pořídit svítidlo, které osvětlí celou jídelní plochu. K minimalistickému stolu si můžeme dovolit výraznější svítidlo, k dřevěnému stolu z masivu zvolíme jednoduchost.

Sandra Špačková
foto: picjumbo.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>