Dejte si do bytu koberce

Koberce jsou krásným doplňkem každého interiéru. Kromě estetické funkce však plní i řadu dalších. Koberec může totiž posloužit i jako tepelná a zvuková izolace.

Stěžují-li si sousedé, že příliš dupete, nemusíte hned rozebírat podlahu a budovat protihlukovou izolaci. Mnohdy stačí pouze položit na podlahu koberec. Samozřejmě v případě, že jste ochotni k takovému kroku přistoupit. Dobrý koberec však nesníží jen pronikání hluku k sousedům, ale může pomoci snížit i vaše náklady na energie. Správným položením kvalitního koberce totiž můžete ušetřit až 25 % nákladů na vytápění. Výběru koberce je tedy potřeba věnovat náležitou pozornost. Pořízení koberce totiž není nikterak levnou záležitostí a tak je potřeba investici do něj pořádně zvážit.

Dne už můžete vybírat z nepřeberného množství vzorů, barev a materiálů. Ani úklid koberců není už taková dřina jako dříve. Dnes si můžete pořídit koberce se speciální úpravou proti ušpinění, s antistatickou, antimikrobiální a nebo vodoodpudivou úpravou. Samozřejmostí je zvýšená odolnost proti mechanickému opotřebení. Pro milovníky ekologického způsobu života jsou k dostání i čistě přírodní koberce, které jsou vyrobeny nejčastěji z vlny, bavlny a nebo hedvábí. I koberce pak mohou mít označení bio.

Aby však koberce plnily svoje funkce, je nutné je odborně položit. Raději si nechte i odborně zaměřit místnost. Zvláště ve starších domech pak může být položení koberců obzvláštním oříškem, protože zdi bývají velmi často křivé a místnosti rozličných geometrických tvarů.

J.H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>