Jak vybrat dveře do interiéru?

Vybrat dnes kvalitní zboží je velmi obtížné a je jedno, jestli se jedná o potraviny, obuv, nebo dveře. Denně jsme zaplavováni informacemi o závadných potravinách, zdraví škodlivým dětských hračkách a řadě dalších. Bohužel nejinak tomu je i například v případě nábytku či dveří. O vadném nábytku se sice občas dozvíme, že by však obchodní inspekce oznámila, že narazila na dveře, které nesplňují normy, asi nikdo neslyšel.

Přitom koupíte-li si například protipožární dveře, které však nesplňují požadované parametry, máte zaděláno na pořádný problém. Raději se ani nebudu zmiňovat, co by se stalo v případě požáru, ale představte si jinou situaci. Máte například penzion, kde je nařízeno, že v určitých místech musíte instalovat protipožární dveře. Vy si koupíte a instalujete dveře, o kterých jste přesvědčeni, že splňují všechny potřebné normy, ale pak přijdou na kontrolu hasiči a podnik vám zavřou.

První rada tedy je, dobře si rozmyslet jaký účel budou dveře plnit a podle toho je vybírat. Nejde přitom pouze o fakt, že dveře často nesplňují normy, které by měly. Problém také bývá s použitým materiálem. Jelikož budou dveře v interiéru, určitě se ptejte na použité chemikálie. Nejvhodnější je, když je použit přírodní materiál a ekologické barvy a laky. Řada výrobků je totiž chemicky ošetřena a výpary z těchto chemikálií mohou ohrozit naše zdraví. Nezapomeňte také, že dveře by vám měly vydržet alespoň dalších třicet let.

Důležitá je zejména odolnost proti vlhku. Interiérové dveře sice nejsou vystaveny povětrnostním vlivům, přesto však na ně bude působit vzdušná vlhkost. Zvýšenou pozornost tomuto problému věnujte zejména v případě, že se jedná o dveře určené do koupelny či kuchyně. Tedy všude tam, kde může být vyšší vzdušná vlhkost. Rozhodně nespoléhejte na prohlášení prodejce, že dveře splňují všechny normy a prošly testy. To si vždy nechte doložit odpovídajícím certifikátem. Na závěr už jen malá rada. Dveře dovezené z ciziny nemusí být stejných rozměrů jako naše otvory pro dveře. Velmi často se tak stává, že zákazník levně koupí dveře, ale ty se mu doma nevlezou mezi futra.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>