Efektivní úklid domácnosti. Jak postupovat a co by vám doma nemělo chybět?

Mít perfektně uklizenou domácnost by chtěl zřejmě každý. Nejenže je to totiž přínosné pro naši psychickou pohodu, ale zároveň jde o velmi důležitou součást fyzického zdraví. Vždyť doma trávíme spoustu času.

Úklid jako základ čisté domácnosti 

Úklid domácností by měl být pravidelný a systematický. Navíc musí být maximálně efektivní. K tomu jsou ovšem potřeba kvalitní čistící prostředky. Ty sice pravděpodobně nezruinují váš rodinný rozpočet, nicméně slevový poukaz VMD-drogerie.cz, případně do dalších e-shopů umožňuje při nákupu čistících prostředků ušetřit. Mnohem důležitější je však samotný postup při úklidu.

Nejprve se přesvědčte, že vám nic nestojí v cestě. Pokud budete během úklidu neustále něco překračovat či s něčím manipulovat, asi vám to nepůjde pěkně od ruky. Hlavní pravidlo ale říká, že byste měli vést úklid směrem odshora dolů. V prvé řadě je tedy nutné utřít prach ze skříní, polic či vnitřních okenních parapetů a teprve potom se pustit do zametání či luxování.

Další pravidlo tvrdí, že úklid musí probíhat zezadu dopředu, protože pak bude zase o něco efektivnější. Zároveň byste měli zavírat dveře v místnostech, jež jste uklidili. Pak se do nich nedostanou nečistoty z místností ostatních. Tam, kde nemáte koberce, je vhodné na závěr vytřít. Pokud budete dodržovat tento základní postup, úklid by měl být opravdu efektivní. 

Jaká zařízení by vám doma neměla chybět? 

Moderní úklid domácnosti se neobejde nejen bez vysavače, ale potřeba jsou i další zařízení. Jistě, podobné produkty nebývají nejlevnější. Na druhou stranu můžete využít Mall.cz slevový kupon či opět akce dalších obchodů. Taková zařízení jsou navíc investicí. Sice vás na začátku budou stát peníze, následně se ale vyplatí a zároveň šetří vaši práci i čas. Co by vám tedy nemělo chybět?

domaci prace

Předně byste doma měli mít myčku nádobí, díky níž se vám v kuchyni nebudou vršit hory špinavého nádobí. Ovšem pozor! Musíte znovu dodržovat správný postup. Nádobí je kupříkladu nejprve nutné zbavit větších nečistot a teprve potom jej vložit do myčky. Pokud má přitom po umytí na sobě povlak špíny, měli byste vyčistit samotnou myčku, protože nepracuje správně.  

Jestliže se vám doma všude válí špinavé prádlo, jen těžko bychom ji mohli označit za uklizenou. Pračku už má dnes doma asi každý a navíc existují veřejné prádelny. Chcete-li, aby se prádlo vypralo opravdu důkladně, nikdy pračku nepřeplňujte. Navíc je důležité dodržovat předepsané dávkování pracího prášku a aviváže. V opačném případě prádlo nebude čisté ani voňavé.

Několik tipů na závěr
  • Při úklidu domácnosti určitě nelze opomenout okna. Ta byste měli mýt kvalitním prostředkem a do práce se není vhodné pouštět za ostrého slunce, neboť by se mohly tvořit šmouhy.
  • Ačkoli jsou dnes k dispozici různé univerzální čističe, ve většině případů příliš dobře nefungují. Na každý povrch v domácnosti (sklo, dřevo apod.) je vhodnější spíše speciální čistící prostředek. 
  • Úklid domácnosti je zásadní pro čistý vzduch, čehož lze dosáhnout mnoha způsoby. Ve zkratce pravidelně uklízejte a pořiďte si lze i některé z běžně dostupných zařízení – čističku vzduchu, ionizátor, zvlhčovač, vysoušeč, případně rekuperační jednotku.
  • Ještě důležitější je však pravidelné větrání. Nestačí přitom otevřít „ventilačky”, ale okna by měla být úplně dokořán, a to v celém interiéru. Délka větrání pak závisí na daném ročním období. 
  • Většina lidí úklid nepovažuje za svého koníčka. Přesto si lze z této nepříliš oblíbené aktivity udělat alespoň trochu zábavnou činnost. Stačí si např. pustit oblíbenou muziku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>