Grilovací sezóna je tady: Jak vybrat gril?

Už je to tady! Čas vytáhnout gril, pozvat sousedy a ukázat své kulinářské schopnosti. Že svůj gril ještě nemáte? No tak šup to napravit – grilovací sezóna právě začíná! Poradíme vám, jak gril správně vybrat.

grilovani

Základní typy grilů

Grily lze nejsnadněji rozdělit podle použitého paliva na plynové grily, grily na dřevo a elektrické grily. Grily na elektřinu nacházejí nejvíce využití ve městech. Jsou skladné, neprodukují kouř a můžete je tak využít při grilování na terase či balkónu, aniž byste obtěžovali sousedy. Pokud bydlíte ve městě, nemáte k dispozici zahradu, a přesto si chcete užít letní grilování, elektrický gril je pro vás jako dělaný.

Majitele zahrad a větších teras budou pravděpodobně řešit dilema, zda zvolit gril na dřevěné uhlí nebo na plyn. Podle expertů na grilování i řady rozsáhlých testů se v chuti pokrmy připravené na obou typech grilu nijak neliší. Pokud se tedy obáváte, že budou pokrmy připravené na briketách jinak cítit, vaše obavy nejsou na místě. Rozžhavené brikety samy o sobě žádné aroma nevydávají, a tudíž nijak neovlivňují aroma připravených pochoutek.

Tip: Mrkněte na grilovani.cz – kde kromě grilů, grilovacích potřeb a stylových pánských havajských košil najdete i ty nejlepší recepty – od masíčka, přes ovoce až po grilovanou zeleninu.

Podle čeho se rozhodnout mezi plynovým grilem a grilem na dřevěné uhlí?

Zodpovězte si následující otázky a hned budete o krok blíž k ideálnímu grilu dle vašich potřeb:

  • Budete potřebovat gril často převážet? Zatímco s grilem na dřevěné uhlí se manipuluje poměrně snadno, plynový gril není určený k častému převážení – vzhledem ke své váze i velikosti.
  • Kolik chcete do pořízení grilu investovat peněz? Pořízení grilu na dřevěné uhlí není finančně náročné, zatímco plynový gril vyžaduje větší investici.
  • Je pro vás důležitá rychlost přípravy pokrmu? Baví vás samotný proces grilování, nebo vás jen zajímá výsledek? Na plynovém grilu bude pokrm připravený rychle, navíc můžete snadno regulovat teplotu a gril je okamžitě připraven k použití. Gril na dřevěné uhlí je třeba na grilování připravit, nelze na něm tak snadno regulovat teplotu, ale zase vám poskytne ten pravý grilovací zážitek.
  • Jste připraveni o svůj gril pravidelně pečovat? Pokud se rozhodnete pro pořízení grilu na dřevěné uhlí, je třeba počítat s jeho pravidelnou údržbou a častou manipulací s popelem a rozpálenými briketami. Ale nemyslete si, že plynový gril údržbu nevyžaduje – čas od času je třeba pořídit novou plynovou bombu a pravidelně čistit rošt.

Tak který gril u vás zvítězil?

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Marie napsal:

    My používáme malý grilík za tři stovky už pět let a pořád slouží. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>