Jak si vybrat pergolu?

Neumíte si představit léto bez grilování, zahradních slavnosti nebo posezení s rodinou a přáteli? Postavte si na zahradě pergolu, díky které si můžete užívat čerstvého vzduchu i když prší nebo svítí ostré slunce. Užijte si léto naplno, pomůžeme vám s výběrem správné pergoly.

Proč mít pergolu?

Pergola je ideálním přístřeškem na zahradu, když počasí zrovna nepřeje. Navíc díky zastřené pergole si zahrady můžete užívat o něco dříve a také o něco déle, než zahrádkáři bez ní. Díky pergole vzniká místo pro posezení s rodinou, přáteli, místo pro grilování, odpočinek nebo večírek. Pokud máte na pergolu místo, už neváhejte s její realizací.

pergola2

Stačí si vybrat

Výrobci pergol nabízí snad všechny možnosti, které vás napadnou. Vyrábějí se pergoly dřevěné, hliníkové, se střechou, s automatickým ovládáním nebo celé prosklené. Jak se v takto široké nabídce vyznat, rozdělili jsme pergoly na základě konkrétních parametrů, které široký výběr pomohou rozdělit:

  • podle montáže
  • materiálu konstrukce
  • typu ovládání
Pergoly podle montáže

Pergoly se mohou dělit podle jejich typu montáže. Jedním z nejčastějších typů je montáž k objektu. To znamená, že je pergola připevněná k domu a vzniká tak prostor, který rozšiřuje prostor domu. Další variantou jsou pergoly samostatně stojací nebo také pergoly, které se montují do atria, to znamená pergolu mezi dvě stavby.

pergola1

Pergoly podle materiálu konstrukce

Mezi klasické materiály, které se využívají ke stavbě pergol jsou dřevo a hliník. Dřevěné pergoly patří mezi klasické, které jsou v českých zahradách vidět nejčastěji. Dřevo zapadne do každé zahrady a díky své tvárnosti dovoluje vzniknout krásným pergolám nejrůznějších tvarů.

Jaké dřevo použít? Ideálním dřevem je takové, které je trvanlivé a pevné. Takové je dřevo buku nebo dubu, které patří mezi dražší dřeviny. Naopak smrk je až 3x levnější, ale také méně odolné. Na výstavbu dřevné pergoly se nejčastěji využívají hoblované dřevo s hladkým povrchem.

Moderním materiálem je hliník. Hliníkové pergoly jsou vysoce odolné přírodním podmínkám, což je na zahradě velmi důležité. Také nabízejí snadnou údržbu a také je možné je všemožně obarvit. Hliníkové pergoly se upravují pomocí práškové technologie, která je šetrná k životnímu prostředí.

Hliníkové pergoly jsou také vybavené speciální fólií, které mohou pergole dodat vzhled dřeva a navázat tak na tradiční prvky v zahradě. Vznikne tak pergola, která je v souladu se zahradou a zároveň pergola, která dlouho vydrží a nevyžaduje žádnou speciální péči.

Pergoly podle typu ovládání

Pergoly mají nejčastěji dva typy ovládání – automatické a ruční. Ideální kombinace je automatické a dálkové. Takové ovládání je velmi komfortní a bez zbytečné námahy. Ovládání se postará o zastřešení terasy. Můžete si tak velmi rychle rozmyslet, zda bude pergola odkrytá nebo zastřešená.

Za poskytnuté informace děkujeme firmě Truhlářství mistr M – pergoly Plzeň.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>