Infrasauny a sauny

Přemýšlíte, že byste si pořídili domů saunu kvůli relaxaci, ale nevíte, zda zvolit klasickou saunu nebo infrasauny?

Tento článek vám nastíní hlavní rozdíly obou typů saun, jaké jsou jejich přednosti nebo kam se zmíněné typy saun více hodí.

Klasická sauna

Klasická sauna je kabina, která je vyrobená z kvalitního a odolného dřeva. Uvnitř je sauna vybavena elektrickými saunovými kamny, které fungují na bázi tělesa s přímým vytápěním a zvlhčovačem vzduchu. V žádné klasické saun by dále neměla chybět dřevěná lehátka, která jsou zabudovaná v různých výškách, ochlazovací káď, teploměr s vlhkoměrem a saunové osvětlení. Klasická sauna pracuje běžně s teplotou v rozmezí 90 – 150 ºC.

Doba saunování v sauně

Pokud chce člověk relaxovat v klasické sauně, je potřeba ji nejprve předehřát, což tvrá zpravidla 40 minut. Když je sauna dostatečně předehřána, doporučují se používat tři saunovací cykly – třikrát vystřídat 12minutový pobyt v sauně s 20 minutovým odpočinkem. V tomto případě je nutné mít vedle sauny ještě odpočívárnu. Pokud chce člověk relaxovat v sauně, musí si udělat čas alespoň 2 hodiny.

Infrasauna

Infrasauna vypadá vzhledově stejně jako klasická vyhřívací sauna, avšak na rozdíl od té klasické je uvnitř vybavena keramickým infrazářičem a digitální řídicí jednotkou. Dále uvnitř nechybí ani lehátka pro úplnou relaxaci.

Doba saunování v infrasauně

Infrasauna je na rozdíl od klasické časově méně náročnou variantou. Infrasaunu můžete umístit kamkoli v interiéru (např. do koupelny). Pokud máte dostatečný elektrický přívod 230 V pro provoz infrasauny, její vyhřátí trvá 5 – 10 minut a vyhřívá se v rozmezí 30 – 60 ºC. Samotné saunování by mělo probíhat po dobu 25 – 35 minut bez přerušení.

Obrovskou předností je, že provoz infrasauny stojí 10x méně než provoz klasické sauny při stejných pořizovacích nákladech.

Hlavní rozdíly mezi saunou a infrasaunou:

Klasické sauny

Infrasauny

Zdroj tepla

elektrická saunová kamna

infračervený zářič

Doba přípravy pro saunování

cca 40 minut

5 – 10 minut

Teplota vzduchu

90 – 150  ºC

30 – 60  ºC

Doba jednoho cyklu saunování

12 minut

25 – 35 minut

Počet opakování procedury

třikrát

jedenkrát

Využití

Očista a posílení organismu, relaxace a detoxinace

Příprava na masáž, cvičení, otužování, rehabilitace

Místo pro umístění

V dnešní době jsou klasické sauny i infrasauny vyráběny v různých velikostech, takže je lze bez problému nainstalovat do středně velké koupelny. Pokud však máte menší koupelnu, místo pro saunu nebo infrasaunu lze najít i kdekoliv jinde v bytě či rodinném domě.

Na co si dát pozor

Ať už vybíráte klasickou saunu nebo infrasauny, měli byste si dát pozor na následující body:

  • u sauny si zjistěte přesnou regulaci teploty (ideální je digitální), u infrasauny zase spektrum záření (levné infrazářiče pouze hřejí, ale nemají terapeutické účinky)
  • sauna i infrasauna musí být vyrobena z odolného dřeva (např. ze smrku, osiky, cedru atd.)
  • vybavení sauny či infrasauny – zdali je u sauny/infrasauny k disaupozici poličky, vědra či  další vychytávky

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Infrasauny napsal:

    Ve Finsku se běžně pro zvýšení pocitů tepla polévají kameny vodou z jakési naběračky. U nás je rozšířený mylný názor, že ve finské sauně musí být absolutní sucho, žádné polévání a lidé se mají před vstupem osušit, aby nezvyšovali vlhkost. Není divu, že ve Finsku se pak v sauně dýchá lépe než u nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>