Jak vybrat vysavač

Vysavač je standardní součástí domácnosti již po dlouhá léta a i když jsou koberce v bytech na ústupu, úklid bez něj si dokážeme jen těžko představit. Na trhu je široká nabídka modelů i značek. Otázkou tak zůstává, jaký vysavač vybrat pro naši domácnost, abychom byli spokojeni.

Vysavače můžeme dělit do několika základních kategorií:

  • vysavače sáčkové
  • vysavače bezsáčkové
  • vysavače ruční
  • vysavače tyčové
  • vysavače robotické

Mohlo by se zdát, že po sáčkových vysavačích již velká poptávka není. Naopak, stále jsou oblíbené. Je sice nutné do nich kupovat sáčky, ale tyto sáčky, slouží jako první sada filtrů a zadržují hrubé nečistoty i jemné prachové částice. Za tímto sáčkem jsou další filtry.

Navíc, kvalitní sáčky mají automatickou či manuální záklopku, která se uzavře při otevření vysavače, a tím pádem při manipulaci s plným sáčkem neunikají drobné nečistoty ven. Sáčkových vysavačů se tak nemusíme obávat ani, když jsou v domácnosti děti nebo alergici.

Na trhu najdeme samozřejmě i speciální vysavače určené pro vysávání zvířecích chlupů. Naprostá většina těchto vysavačů je napájená akumulátorem a nepotřebují ke svému provozu šňůru. Na druhou stranu díky slabšímu motoru mají proti podlahovým vysavačům nižší výkon a tak se nehodí pro vysávání celého bytu.

Výhodou však je snadná manipulace a fakt, že vyšší modely ručních a tyčových vysavačů jsou vybaveny schopností vysávat tekutiny, tak jako baterií s vyšším napětím.

Hitem posledních let jsou robotické vysavače. Jsou skvělými pomocníky, ale mezi jednotlivými typy jsou velké rozdíly.

Levné modely mají jen několik druhů pohybů, které buď kombinují, nebo jim je pevně zvolen, a na základě této volby se poté pohybují. Bez ohledu na to, jak moc efektivní takové vysávání je. Dražší modely naopak dokáží pomocí integrované kamery či senzorů, rozeznávat své okolí, dle toho vyhodnocovat své pohyby a vysávat efektivněji.

  • V zásadě ale platí, že základní princip práce robotického či ručního je stejný. U klasických podlahových vysavačů je hlavní rozdíl v systému ukládání nečistot, tak jako v hluku, ovládání a ergonomii použití. Vysavače ruční a tyčové se pak od sebe liší hlavně schopností sběru nečistot, tedy včetně tekutin například, v síle sání, délce provozu na akumulátor apod.

S. Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>