Jaké barvy do bytu?

Každý většinou zvolí barvu, která se mu líbí a zároveň se do místnosti hodí. Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, jaké barvy na vás nejlépe působí? Některé barvy uklidňují, jiné rozrušují. Dejte na psychologii barev, budete se cítit lépe. Vymalujte zkrátka byt tou správnou barvou! 

Bílá

Bílá symbolizuje čistotu, pořádek a nevinnost. Na velkých plochách by však neměla být jedinou barvou. Působí monotónně a mnohé unavuje. Tato barva se hodí především do kuchyně či koupelny, protože právě k těmto místnostem se hodí symbol pořádku. Bílá barva zvětšuje a odlehčuje prostor – do malých místností jako stvořené.

Žlutá

Žlutá barva má na psychiku příznivý účinek. Působí vesele, aktivně a podnětně. Dává nám pocit vnitřní harmonie. Cítíme z této barvy teplo a světlo, což je dáno tím, že žlutou barvu považujeme za barvu slunce. Může však vyvolávat i pocit smutku a nostalgie.

Oranžová

Budí představu světla a vyvolává pocit dobré nálady. Pokud je ve světlejších tónech, použijte ji ideálně v malých, temnějších místnostech, nahradí tak přirozené světlo. Měla by se hlavně využívat v místnostech orientovaných na sever. V bytě se dobře vyjímá společně s chladnějšími barvami.

Červená

Červená většinu lidí stimuluje k aktivitě. Je to barva ohně a lásky. Dokáže nás vytrhnout z nečinnosti. Působí až agresivně, nedoporučuje se tedy její použití v ložnicích. Dbejte na to, aby ji v místnosti nebylo přespříliš, unavuje. Použijte ji pouze na doplňky či části stěn.

Zelená

Zelená působí uklidňujícím dojmem. Je to barva jistoty, spokojenosti a rovnováhy. Využít ji můžete v jakémkoliv pokoji, a to hned ve všech odstínech. Dobře se hodí do pracovny. Při pohledu na zelenou se lépe soustředíte a působí příjemně na zrak. Využívá se na podlahách, stěnách i bytových textiliích.

Modrá

Světle modrá symbolizuje nebe, pohodu, odpočinek. Představuje volnost a prostornost světa. Tmavě modrá může působit skličujícím dojmem, je rozjímavá a smutná. Světle modrou používáme často v ložnicích, kde navozuje příjemnou atmosféru vhodnou pro relaxaci a spánek. Dále ji je vhodná do koupelen. Skvěle se hodí k přirozené barvě dřeva. Také je vhodným pozadím pro světlý nábytek.

Šedá

Šedou barvu spojujeme s představou smutku a netečnosti, i když na druhou stranu ji psychologicky řadíme spíše do neutrálních barev. Působí však klidně a vyváženě.

Fialová

Působí rušivým dojmem. Jde o poměrně neklidnou barvu, zároveň ale je i melancholická a tajemná, zejména tmavší odstíny. Používejte ji spíše v menším množství a ve spojení s dominujícími předměty. Když už ji použijete, kombinujte ji především se žlutou.

Hnědá

Jde o přirozenou barvu, kterou využíváme téměř ve všech místnostech. Přírodní tóny dřevěného nábytku dobře vynikají s bílou barvou a také s odstíny modré a zelené. Chcete-li si pořídit většinu nábytku hnědé barvy, doplňte vzezření pokoje o další předměty jiné barvy. Osamocená hnědá působí fádním dojmem.

Černá

Černá je barvou smutku, smrti, nicoty, zklamání. V bytě má nesporné pozitivum v tom, že opticky zužuje. Pokud pro se pro tuto barvu rozhodnete, kombinujte ji s živými barvami. Černou nepoužívejte na velkých plochách. Místnosti by tak ztratily svou vzdušnost a v bytě by působily těžkopádným a depresivním dojmem.

S. Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>