Jak bojovat s hlukem

 

Obtěžování hlukem je problém moderního života, se kterým se potýkají především na obyvatele větších měst. Snad jedině lidé žijící na samotě se mohou těšit z ticha. Kdokoli bydlí v místě, kde je větší koncentrace domů či podniků, nebo kudy vede jakákoli silniční doprava, musí se potýkat s hlukem.

Permanentní hluk může zanechat následky na psychickém i fyzickém zdraví. Dlouhodobé vystavování se nadlimitnímu hluku se může podepsat na  psychice či na onemocnění a poškození sluchového ústrojí.

okno_pohled_soused

Někdy je hluk natolik obtěžující, že nezbývá než situaci aktivně řešit. Jak se hluku bránit?

Ještě než se pustíte do boje s nadměrným hlukem, je dobré znát limity. Hygienické limity pro venkovní hluk jsou stanoveny v rozmezí 50-70 dB pro den (6.00–22.00 hod.) a 40-65 dB pro noc (22.00–6.00). Pokud má občan pocit, že v jeho okolí nebo v jeho bydlišti jsou limity překračovány, měl by se obrátit na místní krajskou hygienickou stanici, která je povinna hladinu hluku přeměřit. V některých případech je nutné počítat s tím, že občan bude muset umožnit šetření a následné měření hladiny hluku ve svém obydlí.

Reorganizace bytu

Částečnou ochranou proti hluku může být reorganizace bytu. Obecně se doporučuje na hlučné strany domu umisťovat místnosti, ve kterých člověk pobývá méně nebo v nich hluk tolik nevnímá jako je kuchyň, obývací pokoj či pracovna. Dětský pokoj a zejména ložnice by měly být otočeny na klidnější stranu bytu.

Když je potřeba větší zásah

Pokud je potřeba zásadnější řešení, způsobem jak potlačit hluk zvenčí je instalace protihlukových oken, či dokonce protihluková izolace stěn, například za pomocí pěny, či desek. Obojí řešení je finančně náročnější a aby bylo opravdu funkční, je dobré nejprve přizvat odbornou firmu, která provede měření akustiky a navrhne konkrétní řešení na míru právě ve vašem bytě. Je třeba však počítat, že i toto měření něco stojí.

Co když vás obtěžuje hluk od sousedů?

Trápí-li vás hluk od sousedů, je nejlepší zkusit se po dobrém dohodnout. Mnohdy si sousedé neuvědomí, že pouhá chůze bez domácích přezůvek vás může obtěžovat. Není na škodu, sousedy pozvat k vám výši hluku vyzkoušet.

Pokud nepomohou domluvy a prosby, pak je potřeba hledat pomoc v liteře zákona. Občanský zákoník, kam patří sousedské spory, však například situaci s nadměrným hlukem od sousedů téměř neřeší. Jen konstatuje, že hluk nesmí přesáhnout míru přiměřenou. Oporou vám tak mohou být alespoň obecní vyhlášky, které v naprosté většině případů stanovují tzv. noční klid, který trvá od 22:00 do 6:00. Pokud se tak neděje, pomoct by vám mohla přivolaná městská policie. Pokud se hluk v nočních hodinách opakuje pravidelně, je zde možnost podání stížnosti na městském úřadu a v nejzazším případě se obrátit na soud.

Máte také zkušenost s nadměrným hlukem. Podělte se o svou zkušenost s ostatními čtenáři.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>