Jak na fládrování?

Vše stárne. Lhostejno, zda jde o dobové dveře, skříňku po babička, knihovnu, oblíbený stůl, židle, poličky nebo kuchyňskou linku. To, že jsou staré ale neznamená, že je musíte vyhodit. Vyfládrujte je! Stačí dva odstíny barev a gumová stěrka a starší dřevěný nábytek může znovu zdobit váš byt.

Co je to fládrování? 

Fládrování je technika původně používaná k renovaci dřevěného nábytku a dveří, nebo jako levnější náhrada dýhování, dnes je možno pomocí kousku šikovné gumy a trochy trpělivosti napodobit kresbu dřeva dokonce i na materiálech jako je lamino, dřevotříska, tvrzený papír, plast či plech. Nejedná se přitom o žádnou novinku, tato technika je známá už několik tisíc let.

Kdo miluje přírodní barvy, sáhne pravděpodobně po klasickém hnědém odstínu. Barvami se ale nemusíte omezovat a klidně si můžete nechat sladit barvu dřeva, tedy fládrovaného povrchu nábytku, s barevnými odstíny dalšího zařízení pokoje. Vždyť pastelové barvy jsou zase v kurzu.

Výhody a nevýhody fládru

Zřejmě úplně nejmarkantnější výhodou použití fládrování je jeho dokonalejší podobnost dřevu. Čas vynaložený na práci se tak jednoznačně odrazí v kvalitě. Fládrovat můžete opakovaně. Není problém stejný nábytek nechat opakovaně vyfládrovat a nakonec může celá řemeslnická práce vyjít laciněji než vlastní domácí renovace.

Nevýhodou této technologie je její zdlouhavost. Fládrování není pro povahy, které musí dosáhnout výsledku hned.

Foliování – rychlejší a jednodušší

O poznání jednodušší variantou, jak vrátit nábytku lesk a vzhled dřeva, je foliování – tedy lepení plastových folií. Práci s folií snadno zvládnete sami a výsledný dojem je při šikovnosti velmi uspokojivý.

Přestože ušetříte a skříňky a stolky či například kuchyňské linka budou vypadat jako nové, efektu ruční práce se foliování nevyrovná. Fládrování je zkrátka fládrování.

Jak na fládrování? 

  • Povrch, který chcete upravovat, musí být důkladně čistý a dohladka obroušený.
  • Rovnoměrně naneste první tenkou vrstvu. 
  • Na spodní, dokonale zaschlou vrstvu, naneste svrchní vrstvu barvy, která se hned stírá pomocí gumové stěrky s rastrem. Plynulým kyvným pohybem stěrky se vytvoří struktura napodobující dřevěná léta se sukem. Tažením stěrky po jedné hraně případně kresba hřebínkem vytvoří pravidelnou strukturu bez suku.
  • Nezapomeňte, že stěrku je třeba mezi jednotlivými tahy očistit, aby barva zachycená v drážkách nezůstávala na ploše a nekazila kresbu.

S. Š.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. edvard napsal:

    scháním gumovou stěrku velká na fládrování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>