Zelené střechy už dnes nejsou zdaleka takovou vzácností jako ještě před několika lety. Kromě estetických kvalit mají zelené střechy také řadu dalších pozitivních vlastností, které by se daly využít i v řadě českých měst a sídlištích.
Tepelně – izolační vlastnosti
Vzduchová vrstva, která se vytváří mezi rostlinami, poslouží jako výborná tepelně – izolační vrstva. Teplo vzniká jako produkt dýchání kořenů rostlin, ale také kondenzací vody a akumulační schopnosti vlhkého zemního substrátu. V létě chrání zelená střecha před nadměrným přehříváním a v zimě proti ochlazování.
Akumulační vlastnosti
Klasické střechy po dešti nezadržují téměř žádnou vodu, ta pak odteče do kanalizační sítě a následně může mít za následek i přetížení čističek odpadních vod. Zelené střechy tento problém eliminují zachycením 50 – 80% srážek. Takto zachycená voda se postupně odpaří zpátky do ovzduší.
Akustické vlastnosti
Střešní vegetace má velmi dobré tlumící a absorpční vlastnosti (oproti např. betonu). Zelená střecha tedy obyvatelům poslouží dvojím způsobem. Za prvé propustí méně hluku dovnitř domu a za druhé značnou část hluku absorbuje do sebe (beton hluk odráží), čímž ubyde hluku i v okolí domu.
Klimatické vlastnosti
Zelená střecha vyprodukuje velké množství kyslíku, což výrazně zlepšuje kvalitu vzduchu v mikroklimatu. V případě zapojení velkých střešních ploch se dá očekávat i celkové zlepšení klimatu ve městě, protože zelená střecha má potenciál vyprodukovat až 8 krát víc kyslíku než běžná městská zeleň.
Biologické vlastnosti
Zelené střechy se podílejí také na zvyšování lokální biodiverzity, protože se stávají domovem řady druhů drobných živočichů – především hmyzu a ptáků.
Další vlastnosti
Mezi další pozitivní účinky zelených střech můžeme zařadit protipožární účinky (neplatí v období dlouhého sucha) nebo ochrana střešních konstrukcí před slunečním zářením. Na zelené střeše se při troše fantazie a šikovnosti může realizovat i drobný pěstitel. Je libo česnek? Skočte si na střechu.
R. K.