Jak na to, aby váš domov nebyl vhodným „bydlištěm“ pro plísně?

Vlhké a špatně větrané prostředí je pro plísně ideální živnou půdou. Zdraví nebezpečné plísně se tak mohou objevit i tam, kde bychom je čekali nejméně. Třeba okolo oken nebo balkonových dveří v obývacím pokoji či ložnici. Ačkoli může plíseň vypadat poměrně nenápadně, její přítomnost rozhodně není nic, o co bychom měli doma stát. Vdechovat spory plísní, které se velmi snadno šíří vzduchem, může vyvolat nejen nepříjemný kašel, ale i řadu alergických projevů a může dokonce stát i za rozvojem astmatu. 

V domácnostech se plísně vyskytují nejčastěji z důvodu špatného užívaní, nejčastěji nedostatečného větrání nebo nesprávného vytápění. Mnohdy bývá příčinou i to, že v menším bytě žije větší počet lidí, než pro jaký je byt navržen. Se vším je ale možné bojovat. Víte, co dělat, aby se u vás plísně nezabydlely?

Zamezte vlhkosti

Základní podmínkou pro růst plísní v interiéru je vlhkost. Proto se tyto mikroskopické houby vyskytují velmi často v koupelnách, sklepích a v místech, kde dochází ke srážení vzdušné vlhkosti. Plísně mohou růst v široké škále teplot, a tak není divu, že je můžeme najít jak v lednici na zapomenutých potravinách, tak právě i v koupelnách, kde bývá sice teplo, ale také právě plísněmi oblíbené vlhko.

Během jednoho dne dokáže čtyřčlenná rodina vyprodukovat až 12 litrů vlhkosti. Tu totiž nejen vydechujeme, ale vzniká také při běžných činnostech jako je vaření, sprchování, sušení prádla či žehlení. Nemluvě o tom, když je někdo vášnivým akvaristou nebo milovníkem pokojových květin a jeho domácnost vypadá trochu jako džungle. V teplých měsících má mnoho z nás okna otevřená dokořán a o větrání je postaráno. To se ale s příchodem chladného počasí mění, a proto je nutné lehce pozměnit naše návyky, případně si domů pořídit chytré pomocníky, větrací jednotky, které umí řídit proudění vzduchu. 

Správně větrejte

Bolest hlavy, ospalost, nesoustředěnost, ale i zhoršené dýchání jsou společným jmenovatelem pro nedostatek čerstvého vzduchu při delším pobytu ve špatně větrané místnosti.

Špatné či žádné proudění vzduchu v místnosti s sebou nese i dlouhodobá rizika. Tam, kde vzduch neproudí vzniká vlhkost, ve které se velmi dobře daří plísním. „Plíseň sama o sobě je karcinogen, a to jak v potravinách, tak i v domácnosti. Pobyt v takovém prostředí je pro člověka naprosto nevhodný,“ říká praktická lékařka MUDr. Alice Povolná. A dodává, že plísně také vyvolávají respirační onemocnění jako je chronická rýma či opakované záněty dýchacích cest. Tyto problémy se pak většinou musí řešit až na alergologii. Nejjednodušším způsobem, jak plísňovému bujení v domácnosti zamezit je účinně a řízeně větrat. 

KORAVENT

Malá programovatelná větrací jednotka KORAVENT 100 je skvělým pomocníkem při větrání a boji s vlhkostí v jakékoli místnosti v bytě, domě, ale i na chatě či chalupě. K dostání od 9437 Kč bez DPH. Více na www.korado.cz.

Pravidelná kontrola 

V přírodě rostou plísně nejčastěji v půdě a na rostlinném odpadu, je tedy jasné, čím se živí. Na zdech domácností bývají „potravou“ pro plísně mikro částečky organické hmoty z ovzduší. Plíseň tedy jen tak sama nevyhladoví a pokud nezasáhnete vy, bude vaším spolubydlícím napořád. 

Ačkoli často děláme vše proto, aby se u nás doma plíseň neobjevila, ne vždy se to povede. Pokud začínající plíseň ve svém domě či bytě objevíte, je nutné okamžitě zasáhnout. Pro odstranění se doporučuje používat dezinfekční prostředky a aby nedocházelo k nechtěnému šíření plísňových spor vzduchem, měla by se desinfekce provádět vždy mokrou cestou a při otevřeném okně. Po zásahu je nezbytné místnost pořádně vyvětrat a nastavit v ní takové podmínky, aby se zde plíseň znovu neusadila. 

 

-tz-
zdroj foto: pixabay & korado

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>