Spokojená domácnost je základem kvalitního života

Hledáte recept na dobrý život? Jednou z hlavních přísad je dobře fungující rodina a domácnost. Poradíme vám, jak na to, aby byl váš život příjemnější. Inspirujte, odměnou vám bude harmonie u vás doma.

Dopřejte si, po čem toužíte

Je dobře, pokud své finance držíte pod kontrolou a neutrácíte za nesmysly. Někdy se ale stává, že například jeden z rodičů bere šetření až příliš vážně. Ostatní členové domácnosti pak mohou strádat. Udělejte si radost zakoupením nové stolní lampy, ratolestem předplaťte streamovací službu, díky které budou moci sledovat aktuální filmy a seriály. Místo toho, abyste jim takovou činnost zcela zakazovali, jim raději nabídněte atraktivnější alternativy, díky kterým přirozeně budou pasivní činností trávit minimum času.

Žádné dítě neodmítne návštěvu akvaparku, výlet na kole nebo třeba týden na lyžích. Děti rovněž budou s oblibou jednou nebo dvakrát týdně navštěvovat zájmový kroužek. Musíte jen najít ten, který je bude bavit. Zkrátka jen nedovolte, aby vám úspory bránily ve štěstí. Samozřejmě ale stále platí, že je nutné ohlídat, aby se kvůli spoustě zábavy váš rozpočet nedostal do mínusu.

Komunikujte spolu

Zapomeňte na to, že budete každou neděli o páté svolávat všechny členy domácnosti na rodinnou poradu. Příliš byste nepochodili, vyvoláte akorát negativní emoce.

V nenucených chvílích byste ale měli umět s jednotlivými členy domácnosti přirozeně hovořit nejen o hezkých věcech, ale i problémech. Svěřte se vzájemně, co koho trápí, a udělejte maximum pro zlepšení tohoto stavu. Dlouhodobé deprese, pocit nespravedlnosti nebo nenaplnění mohou vést k mnohem závažnějším problémům. Aktivní komunikace (a následné činy reagující na získané informace) přitom funguje doslova zázračně.

Rozdělte si povinnosti

Ať děláte, co děláte, některých povinností se zkrátka nezbavíte. Život si ale zásadně ulehčíte, pokud se naučíte o tuto odpovědnost dělit. Neměli byste nikomu přikazovat, aby dělal, co nechce. Má někdo například strach z výšek? Pak by rozhodně neměl dostat za úkol jarní mytí oken. Co třeba každodenní starost o myčku nádobí?

Máte-li dům se zahradou, některý člen domácnosti například bude preferovat starost o sekání trávy, další se zase může přihlásit o vynášení odpadků nebo luxování. Nakonec možná zbydou úkoly, které nebude chtít nikdo. Do těch by neměly být nuceny děti, měli by se o ně podělit rodiče.

V každém případě by mělo platit základní pravidlo, že každý po sobě ihned uklidí svinčík, který někde zanechá.

Nezapomínejte na společný čas

Vzájemnou soudržnost nejvíce prohloubíte společně stráveným časem. Vyhraďte si proto pravidelně hodinu na společnou snídani, oběd či večeři. O víkendu zase můžete příjemné chvilky strávit u deskové hry. Také již zmíněné sportovní zážitky či výlety do přírody dokážou rodinu dokonale stmelit.

Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>