Květiny do koupelny? Proč ne!

Květiny do koupelnyTma a vlhko. Říkáte si, že v koupelně by žádná rostlina, kromě umělé, nemohla přežít? Možná se budete divit, ale mohla… V žádném případě ale nečekejte koupelnu v plném květu.

Představa, že koupelna není příliš vhodné místo pro pěstování květin, je mylná. V koupelnách je po celý rok teplo a vlhko, tedy prostředí, které je pro některé druhy rostlin dokonalým rájem. Koupelna tak ožije a ztratí dojem sterility, který občas evokuje.

Pokud máte koupelnu se střešním či dobře situovaným velkým oknem, můžete pěstovat třeba banánovník. Potřebuje velké množství světla a vlhký vzduch. Stejně tak cykasy a kokosová palma nebo mikádo. Nezapomeňte ale, že většině rostlin přímé sluneční paprsky škodí, i když světlo milují.

Pokud máte v koupelně jen malé okénko nebo okno orientované na sever či na východ, bude se zde dařit hlavně tropickým a subtropickým rostlinkám, které mají rády teplo, vlhko a rozptýlené světlo nebo polostín. Dařit se tu bude šáchoru, který sice potřebuje dostatek světla, ale nesmí na něj svítit přímé sluneční paprsky. Pro začínající pěstitele je nejvýhodnější – není totiž moc náročný. Stejně tak se zde bude líbit voděnce (tradeskancii), parožnatce či slizníku. Po zdi konstrukci se může vinou břečťan, od stropu nebo z polic viset kapradiny (například ledviník).

Pokud ale nemáte žádný přísun denního světla, zaběhněte do obchodu pro bambus, kamínky a vázu. Stonek bambusu zasypejte oblými kamínky a zalijte vodou. Bambusu se skvěle daří i temné místnosti.

Místo by bylo, ale světlo chybí. Pokud máte koupelnu bez oken, je jasné, že tam žádná rostlinka jen tak nevydrží. Každá přeci potřebuje světlo. Nechcete-li se však představy zelené koupelny vzdát, můžete vyzkoušet tyto triky:

  • Přisvětlování – některým rostlinám stačí k životu umělé světlo. Zakupte třeba úspornou zářivku a cca půlku dne (10 – 12 hodin) rostlinám sviťte. Zda rostlina takové prostředí snese, zkonzultujte s prodejcem.
  • Škatulata, hejbejte se! – rostliny, které mají rády vlhké prostředí v koupelně, vyměňujte. Nechte je pár dní na světlém místě, pár dní v tmavé koupelně.

Fígle pro rozkvetlou koupelnu

Aby v koupelně květiny opravdu vynikly, nebojte se je umístit na dobře viditelné místo. Pokud máte velkou koupelnu, můžete využít krásy třeba vzrostlého banánovníku či palmy a umístit ji přímo doprostřed místnosti.

Pokud tolik místa nemáte, zavěste květiny do prostoru nebo nechte popínavky vinout se podél zdi.

Zvolte vhodné květináče tak, aby ladily s barvami koupelny. Pokud takové nemáte, natřete si je nebo použijte ubrouskovou techniku.

Sandra Špačková, foto: sat1.de

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>