Na chvilku si sednout na zahradu – tento způsob odpočinku a relaxace je lákavý pro všechny, kdo mají nějaký ten travnatý kout, kam se zašít, nebo kdo tráví večery u krbu s přáteli a grilujícím se masem.To, jak si posedíte, je značně závislé na nábytku, který si na zahradu pořídíte. Ukážeme vám, jaké máte možnosti.
Nákup zahradního nábytku se může stát hororem – pokud nemáte jasnou představu, přijdete do obchodu a budete zavaleni nepřeberným množstvím možností. Pokusíme se vám výběr ulehčit.
Nejprve si ujasněte, jaké máte požadavky:
Pokud chcete jen relaxovat a myslíte, že stůl by byl zbytečný, stačí pořídit křeslo, lehátko nebo houpačku (dřevěnou i houpací síť). Pokud plánujete kávové dýchánky a grilování, bez stolu se neobejdete.
Pokud plánujete posezení pro více lidí, můžete využít lavice, případně lavice kombinovat s židlemi nebo křesly. Poněkud jednodušším řešením jsou tzv. stololavice – jednotlivé části jsou v tomto řešení spojené napevno. Nezapomeňte zvolit dostatečně velký stůl, aby na něm všichni posazení měli dostatek místa pro případnou večeři.
Předem se rozhodněte, zda budete nábytek pokaždé uklízet po každém posezení, musí být dostatečně odolný vůči povětrnostním vlivům. Většinu nábytku je lépe přes zimu uklidit do domu, některé ale bez problému zvládnou přezimovat i venku (např. z teakového dřeva).
Při nákupu buďte rozhodnuti, zda nábytek bude pod střechou (př. na verandě), zda jej budete pod střechu jen schovávat, nebo zda bude po celý rok stát na svém místě uprostřed zahrady.
Při častém stěhování oceníte lehké materiály (plast, kombinace hliníku se dřevem) a snadné uskladnění – zjistěte, zda jsou vámi vyhlédnuté židle skládací, či alespoň je možné je štosovat na sebe.
Pokud se rozhodnete, že s nábytkem manipulovat nebudete, můžete jej ukotvit přímo do země. Zajímavým a levným řešením posezení tohoto typu může být využití starého stromu na zahradě, který je potřeba pokácet. Pařez uříznutý ve vhodné výšce se může stát základnou pro desku stolu, nařezané špalky z kmene, zapuštěné do země, sedátky. Vyřešíte tak dvě mouchy jednou ranou a nebude vám líto, pokud se improvizovaný nábytek zničí.
Kolik peněz chci investovat?
Pokud je cena hlavním faktorem při rozhodování a nejde o to, »jak« si sednout, pouze »kam« si sednout, je nejlepší variantou plastový nábytek. V obchodních řetězcích je seženete za hubičku. Výběr je opravdu pestrý – od barev po tvary a velikosti. Snadno se přenáší a na malém prostoru je není problém uskladnit. Ale za málo peněz málo muziky, dalo by se říci. Většina plastových stolů a židlí je velice nestabilních a má tendenci podléhat zvýšené zátěži.
Ušetřit lze také zakoupením celé sestavy, ne jednotlivých kusů.
To do značné míry závisí na odpovědích na předchozí otázky. Každý máme jiné představy. Pokud se rozhodnete pro plastový nábytek, výhody jsme již uvedli.
Pokud byste dali přednost přírodním materiálům, setkáte se většinou se ztíženou manipulací – bývají těžké a neskladné. U masivního dřeva se ujistěte, zda je v ceně nátěr! Pokud ne, je možné u spousty firem připlatit si za ošetření, případně přípravek koupit zvlášť a natřít nábytek sám. K výrobě zahradního nábytku se využívá smrkové, borové, dubové nebo třeba bukové dřevo, ale i dřeviny exotické – teak, bangkirai apod.
Celkem oblíbený ratanový nábytek je pro venkovní použití méně vhodný. Nemá příliš velkou trvanlivost, údržba je náročnější, barvy blednou. Rozhodně se nedoporučuje nechávat jej venku delší dobu.
Velice skladné, přenosné a také finančně příznivé jsou židle a křesla s kovovým rámem a textilními výplněmi. Náročnějšího zájemce ale asi příliš neuspokojí.
Kromě posezení však existují i další zahradní doplňky – lavičky pro nerušené kochání se okolím, houpačky, houpací sítě, slunečníky, lehátka, pískoviště, květináče, pergoly, altány a jiná zastřešení…
Sandra Špačková