Jak pečovat o dřevěné dveře

Každý materiál vyžaduje do určité míry specifický způsob údržby. To samozřejmě platí i pro dřevěné dveře. Možná jste zvyklí, že během jarního úklidu vezmete první čistící prostředek, který máte po ruce a pustíte se do drhnutí dveří. Ovšem pozor, chcete-li, aby vám vaše dřevěné dveře dlouho vydržely, musíte jejich údržbě věnovat značnou pozornost.

Dveře z masivu jsou totiž na údržbu velmi náročné. Jsou náchylné na zvýšenou vlhkost, sluneční záření a mechanické poškození. Jak se tedy o dřevěné dveře správně starat?

Nejhůře na tom jsou vchodové dveře, které je potřeba chránit proti povětrnostním vlivům. Vlivem slunečního záření navíc dřevo mění barvu. Je proto potřeba je ošetřit speciálními tvrzenými laky. Ty dveře kromě ochrání kromě slunečního záření i před prachem a nečistoty. Dveře by takto měly být ošetřeny alespoň jednou za pět let.

K odstranění nečistot rozhodně nepoužívejte agresivní chemikálie a hrubé, či dokonce ostré předměty. K čištění zcela dostatečně postačí mýdlová voda. Nedoporučují se ani práškové čistící prostředky. Velmi důležité je ošetřit dveře v případě, kdy jsou mechanicky poškozeny. Například je škrábnete ostrým předmětem. Pokud jde o venkovní dveře, tak vám hrozí, že se do dřeva dostane vlhkost a v okamžiku, kdy teploty klesnou pod nulu, tak vám dveře začnou praskat.

Pokud se chcete této náročné údržbě vyhnout, pak si pořiďte dveře plastové. Ty jsou na údržbu nenáročné, navíc jsou odolné povětrnostním vlivům i chemickým čistícím prostředkům. Další možností je potáhnout dřevěné dveře speciální fólií. Tu lze čistit velmi lehce a přitom zůstane zachován vzhled dřeva.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>