Jak se bránit hluku?

Snad jen lidé žijící na samotě se mohou těšit z opravdového ticha… i když i takový nevinně vypadající potůček může být náš sluch pěkně potrápit. 

Kdokoli však bydlí v místě, kde je větší koncentrace domů či podniků, nebo kudy vede jakákoli silniční doprava, pravděpodobně bojuje s hlukem. 

Ticho léčí a neustálý hluk se může podepsat na psychickém, ale i fyzickém zdraví. Jak se brátit hluku?

Jaké jsou limity?

Vnímání hluku je subjektivní a než se pustíte do aktivního boje s hlukem, seznamte se s předepsanými limity. Hygienické limity pro venkovní hluk jsou stanoveny v rozmezí 50-70 dB pro den (6.00–22.00 hod.) a 40-65 dB pro noc (22.00–6.00). 

Zařiďte byt chytře

Nejjednodušším zásahem, jak se hluku bránit je reorganizace bytu. Klidovou část bytu – ložnici a dětský pokoj v případě možnosti neorientujte do ulice, ale raději do zahrady či vnitrobloku. Pokud není zbytí, snažte se, aby alespoň postele nestály u stěny směřující ke zdroji hluku. Totéž platí například když vaše ložnice sousedí se schodištěm stojícím u sousedů či na chodbě. V obývacím pokoji, pracovně či kuchyni hluk tolik nevnímáme, takže na jejich nevýhodném umístění tolik nezáleží. 

Pomoct s odhlučněním může chytré umístění skříní či obrazů. Nechceme-li ani my rušit sousedy, je dobré položit koberec či chodit v domácí obuvi. 

Možná přijde i na stavební zásahy

Pokud je potřeba zásadnější řešení, způsobem jak potlačit hluk zvenčí je jednoznačně instalace protihlukových oken, či dokonce protihluková izolace stěn, například za pomocí pěny, či desek. Obojí řešení je finančně náročnější a aby bylo opravdu funkční, měli bychom se obrátit na odborníky, kteří provedou měření akustiky a navrhnou konkrétní řešení bytu na míru. 

Kam se obrátit v případě hluku od sousedů? 

Často nás neobtěžje hluk zvenčí, ale od sousedů. Pokud nepomohou domluvy, pak nezbývá než se obrátit na zákon. Občanský zákoník, kam patří sousedské spory, bohužel situaci s nadměrným hlukem od sousedů takřka neřeší. Pouze se v něm konstatuje, že hluk nesmí přesáhnout míru přiměřenou. Oporou vám tak mohou být alespoň obecní vyhlášky, které v naprosté většině případů stanovují tzv. noční klid, který trvá od 22:00 do 6:00. Pokud se tak neděje, volejte městskou policii, která by měla pomoct situaci usměrnit. Volat policii však nelze donekonečna, další možností je podání stížnosti na městký úřad a ve zcela vyhroceném případě na soud. 

Ticho léčí

Pokud býváte vystaveni přílišnému hluku, o volném čase dělejte aktivity v tichém prostředí. Relaxujte v přírodě, kde není mnoho lidí, či poseďte v parku. Pokud se váš byt na chvíli ztiší, využijte toho a poslouchejte ticho. Je to balzám na duši. 

-SŠ-

 

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Hynek napsal:

    A kam se obrátit, když se v ulici staví dům a určitě porušují předpisy? Na MP mi nepomohli…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>