Jak správně osvětlit interiér

Osvětlení interiéru je velmi důležité nejen pro navození té správné pohody a pocitu bezpečí, ale také ze zdravotního hlediska. Špatně rozvrženým osvětlením si můžeme hodně uškodit. Mohou nás bolet oči, horšit se nám zrak a trápit nás bolest hlavy. Jak tedy správně osvětlit svůj byt či dům vám poradíme v dnešním článku.

osvetleni_interier

Častou chybou, kterou se lidé dopouští je, že kladou přílišný důraz na lustr. Nicméně, lustr není vhodným osvětlením k práci. Lustr totiž představuje pouze orientační světlo. Rozhodně není vhodné pracovat v místnosti, která je osvětlena pouze a jenom lustrem. Pro jednotlivé činnosti, stejně jako pro místnosti je vhodné volit jiný způsob osvětlení. Pojďme se nyní podívat na to, jak si posvítit na pracovní stůl, na vaření, čtení před spaním, v koupelně atd.

Základním pravidel pro osvětlení pracovního stolu je, že praváci mají zdroj světla na levé straně a leváci na pravé straně. Důležitý je rovněž úhel, pod kterým světlo na pracovní stůl dopadá. Ideální je úhel 60 až 70 stupňů. Výška, ve které se zdroj světla nad deskou stolu nachází, by neměla přesáhnout 50 cm.

Kuchyni je vhodné osvětlit pomocí lustru umístěného zhruba v centru místnosti. Dále je samozřejmostí osvětlení pracovní plochy a rovněž osvětlení sporáku. Pokud máme v kuchyni i jídelní stůl, je vhodné osvětlit i ten. Dále rozhodně neuškodí osvětlení instalované uvnitř skříněk kuchyňské linky.

Velkou chybu lidé dělají v případě sledování televize, kdy zhasínají všechna světla. To ovšem v žádném případě neprospívá vašemu zraku. Je tedy vhodné mít rozsvícenou lampu, nejlépe tak, aby osvětlovala prostor televize. To stejné platí i pro monitor počítače.

Lampička u postele by neměla sloužit pouze jako dekorace. Její hlavní úkol je poskytnout vám světlo na čtení. Vyberte tedy takovou lampičku, která umožní nastavit kužel světla směrem, který potřebujete k osvětlení knihy.

Světlo v koupelně je vhodné umístit jak na strop do středu místnosti, tak k umyvadlu a vaně. Nezapomeňte však, že do koupelny patří speciální, voděodolná světla. Menší místnost, jako jsou předsíňky, komory a podobně, je nejvhodnější osvětlovat pomocí stropního lustru umístěného uprostřed místnosti.

Snad vám náš článek pomohl se alespoň v základech zorientovat a pomůže vám vytvořit optimální světelné podmínky pro práci i odpočinek.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>