Na co myslet při stěhování

Stěhování s sebou nese velký stres. Zejména pokud se stěhujete poprvé. Stres však lze zmínit tím, že se na stěhování pečlivě připravíte. Jak na to Vám poradíme. 

Nárok na volno 

Stěhování zabere hodně času. Pamatujte na to, že ze zákona máte nárok na dva dny neplaceného volna. Na náhradu mzdy ale nárok nemáte. Tedy pokud se nestěhujete na popud zaměstnavatele, v tom případě byste měli nárok na proplacené dva dny volna.

Dva dny k dobru se jistě hodí, jenže za dva dny nestihnete vše připravit a zabalit…

stehovani_klice

Kdy a jak začít? 

S přípravami začněte měsíc předem. Důležité je mít dostatek krabic a obalového materiálu. Ty tedy začněte shánět. Poptat se můžete s obchodech v okolí, existují ale i půjčovny těchto materiálů a některé stěhovací firmy tento  materiál také nabízejí. Kromě krabic budete potřebovat noviny, smršťovací a bublikovou fólii. Do těch zabalíte všechny křehké věci. Dále nezapomeňte na pevné igelitové pytle. Do těch můžete nakládat všechno oblečení, polštáře apod. 

Zajistěte stěhovací firmu nebo auto, ve kterém budete věci svépomocí převážet na konkrétní termín. Ve městech, kde je hustý provoz, není od věci naplánovat stěhování na víkend, kdy je menší provoz a kdy se dá na mnoha místech parkovat zdarma oproti všedním dnům. Pokud vám víkend nevyhovuje, je dobrá doba na stěhování mezi desátou a čtvrtou, případně pak po sedmé večer. Počasí samozřejmě neporučíte, ale v letních dnech v pravé poledne není stěhování příliš příjemné.  

Kritériem pro výběr stěhováků by neměla být jen cena za dopravu, ale i různé služby, jako nakládka a vykládka. Dejte na hodnocení ostatních zákazníků. Dbejte na to, aby firma byla pojištěna. Při stěhování se může poškodit ledasco.

Tři týdny před stěhováním začněte oddělovat to, co už nepotřebujete a stěhovat nebudete. Mnohé z toho ještě můžete prodat nebo darovat. Při selekci vám může pomoct pomůcka, že to, co jste rok nedrželi v ruce, nepotřebujete. 

Týden před vlastním stěhováním začněte balit do kufrů, krabic a pytlů. Jako první připravte věci, které nepotřebujete – knihy, sezónní věci, povlečení apod. 

Co ještě oceníte?

Vše si řádně označte, co v krabici či pytli je. 

Nebalte všechny knihy dohromady, krabici byste pak nemuseli unést. 

Knihy stačí svázat provázkem, ušetříte za krabici.

Mějte k dispozici náhradní krabici, pytle, nůžky a lepící pásku, kdyby se něco přethlo, ať máte řešení. 

Při vybalování vždy zavládne zmatek, ale pokud u sebe budete nechávat jednotlivé věci např. do kuchyně, ložnice apod., ušetříte si hodně času. Další možností je do některých krabic nabalit to, co budete nutně potřebovat následující dny  po přestěhování, ty mít někde po ruce a zbytek věcí vybalovat v klidu. 

Pro pozdější vybalování je dobré nějakým logickým způsobem nechávat u sebe například věci, které patří do kuchyně, obýváku, ložnice.

Při vykládání a stěhování do nového bytu všechno hned rozdělujte do místností, kam patří. Usnadníte si tak vybalování a předejdete chaosu.

Myslete na maličkosti

Při plánování stěhování se vyplatí myslet i na takové zdánlivé maličkosti, jako je zajištění místa pro stěhovací vůz. Když se dá zaparkovat blízko vchodových dveří do domu, vše se urychlí a zjednoduší. Pokud máte k dispozici výtah, raději s předstihem informujte obyvatele domu, ať nejsou znepokojeni, proč je výtah pořád obsazen. 

Sandra Š.
foto: pexels.com

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Karel napsal:

    Stejně mi stále víc a víc připadá logičtější si najmout stěhováky, kteří jisto jistě mají pojištění, jako například tato firma: (odkaz byl odstraněn) protože s tím stěhováním se vleče tolik starostí… Takže si radši ušetřím nervy a čas najmu na to firmu :)

  2. Honza Jánský napsal:

    To o tom volnu bohužel moc lidí neví. Já jsem posledně málem začal stěhovat ve drahocenných dnech dovolené než mi naštěstí jedna dobrá duše poradila že si můžu na to zažádat o volno. A největší úspěch při stěhování je podle mě dobrá stěhovací firma. Třeba ta kterou jsme měli mi nám sestavila i harmonogram a byli moc příjemní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>