Výběr tepelného čerpadla

Jelikož rok co rok neustále stoupají ceny za vytápění, mnoho lidí pak hledá vhodnou alternativu, díky které by mohli ušetřit alespoň nějaké energie. Poslední dobou získávají na oblíbenosti tepelná čerpadla, která se řadí k perspektivním zdrojům energie pro vytápění a ohřev vody.

I když nelze po celý rok pokrýt všechny nároky na vytápění, stále se řadí k možnostem, díky kterým lze výrazně ušetřit.

Jaké tepelné čerpadlo?

Na trhu je v dnešní době k dispozici velké množství tepelných čerpadel, které se vyrábí v mnoha typech:

  • vzduch/voda
  • země/voda
  • voda/voda

Vzduch/voda

Typ tepelné čerpadlo vzduch voda se používá k vytápění objektů a ohřevu vody. Tento typ se volí z důvodu, pokud nelze na pozemku vyvrtat hlubinný vrt nebo vybudovat zemní kolektory. Tento druh čerpadla se řadí mezi ideální varianty v našich klimatických podmínkách.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda se skládá ze dvou jednotek – vnitřní a vnější, případně z kompaktního provedení, kdy může být čerpadlo umístěno jak venku, tak vevnitř.

Země/voda

Tepelné čerpadlo na principu země/voda odebírá teplo z plochy zahrady, proto jsou po povrchem zahrady nainstalované hadice s nemrznoucí směsí, která přenáší teplo mezi zemí a tepelným čerpadlem. Jako výhody lze u tohoto druhu čerpadla považovat, že se jedná o stabilní topný výkon, který dokáže snížit náklady až o 70 %.

Voda/voda

U tohoto principu je hlavním zdrojem povrchová, podzemní nebo spodní voda. Princip spočívá v tom, že se ze zdroje odebere voda, která projde výměníkem tepelného čerpadla. Výměník odebere z vody část tepla a vrátí ji zpět do země. V případě instalace tepelného čerpadla voda/voda se provádějí vrty do země (min.10 metrů).

Výhodou tohoto druhu čerpadla je, že se jedná o vysoký topný faktor a investované peníze se vám v poměrně krátké době vrátí díky snížení nákladů za energie.

Tepelné čerpadlo na principu voda/voda je nejúčinnějším typem tepelných čerpadel. Voda pod zemí má totiž průměrnou teplotu kolem 10 ºC, která se nemění ani při změnách teploty na povrchu. Díky tomu jde o nejteplejší zdroj energie.

Účinnost tepelného čerpadla

Na účinnost tepelného čerpadla má vliv řada faktorů. Jedním ze zásadních faktorů je kvalita použitých komponentů. Dále je důležité, aby systém tepelného čerpadla zajistit co nejoptimálnější využití technologie a tím maximalizoval účinnost jeho provozu.

Návratnost tepelných čerpadel

Pokud zvažujete tuto možnost, je důležité znát návratnost tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo jako takové není pouhým zdrojem tepla. Je v první řadě zařízením, které by vám mělo přinášet finanční úspory za energie. Přemýšlíte-li nad tepelným čerpadlem, doporučujeme porovnat s jinou variantou vytápění.

Obecně lze říct, že tepelné čerpadlo na rozdíl od plynového vytápění vykazuje nejlepší návratnost. Vždy investici do jednotlivých druhů vytápění porovnávejte včetně potřebných nákladů (např. zavedení plynu na pozemek, komín, revize kotle či plynu, plynovod atd.).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>