Jak vybírat interiérové dveře?

Dveře jsou důležitou součástí každého bytu či domu – v každé domácnosti mají svou nenahraditelnou funkci. Pomáhají oddělit, nebo naopak propojit jednotlivé místnosti a dotvořit atmosféru celého interiéru. Dveře by měly sloužit mnoho let, proto je potřeba vybírat pečlivě a nic neuspěchat. Na trhu existují nejrůznější typy dveří, liší se podle použitého materiálu, vybírat lze z rozmanité nabídky dekorů, provedení, barev a povrchů. Každý si tedy může vybrat dveře přesně podle svých představ. Jak se ale v nabídce zorientovat a zvolit ty správné dveře? 

Na co bychom se při výběru interiérových dveří měli zaměřit jako první?  

Jedním z důležitých kritérií je volba typu a orientace dveří. Na trhu jsou k dispozici dva základní typy dveří – klasické otočné a posuvné. Pokud zvolíme dveře klasické, pak je dalším krokem určení správné orientace dveří, tedy jestli potřebujeme dveře levé, či pravé. Při zjišťování orientace dveří se postavíme tak, aby se otevíraly směrem k nám, a rozhodující je umístění pantů dveří. Pokud jsou závěsy na levé straně, jde o levou orientaci dveří a naopak. Při rozhodování, kterou orientaci dveří zvolit, je potřeba myslet na to, že v místnosti na dané straně, kam se budou dveře otevírat, musí být dostatek místa pro otevření dveřního křídla a v prostoru by neměly být žádné překážky. Dveře by se nám také měly dobře otevírat (levé dveře se lépe otevírají levou rukou). Dveře by se měly otevírat tak, abyste při vstupu do místnosti viděli její větší část, a vypínače světla by měly být umístěné na stejné straně jako klika, abyste otevřené dveře nemuseli obcházet.

Posuvny system PATRIOT. Dvere KLASIK s povrchem CPL SOLO 3D - dub beleny

Posuvné dveře jsou ideálním řešením zejména do menších bytů, kde je škoda každého nevyužitého metru, a také praktickým řešením do místností, kde se v rohu potkávají dvoje dveře, které by si mohly při současném otevření vzájemně překážet. Mohou jezdit po garnýži či pojezdové liště instalované na zdi, nebo zajíždět do stavebního pouzdra. Výhodou posuvných dveří na stěnu je velmi rychlá a jednoduchá instalace, která se obejde bez bourání. 

Dále jsou na trhu i speciální typy dveří, např. dveře kyvné (tzv. lítačky), které se hodí například do kuchyně, či dveře zátěžové, které se hodí do prostorů s velkým provozem. 

Zásadní podmínkou pro správné objednání dveří je jejich zaměření, tomu je potřeba věnovat dostatečný čas a pozornost.

Plné, prosklené či celoskleněné? Podle čeho zvolit správnou výplň dveří?

Rozhodovat bychom se měli především podle účelu místnosti, kam chceme dveře instalovat. Plné dveře se využívají zpravidla do místností, kde chcete zachovat soukromí, prosklené a celoskleněné dveře pak do místností, kam si přejete dostat více přirozeného světla. 

Vlastností, která odlišuje celoskleněné od ostatních dveří, je průsvitnost nebo průhlednost. Pro správný výběr je potřeba si stanovit, do jaké místnosti budeme dveře instalovat a co od nich očekáváme. Pokud chceme místnosti propojit a zároveň zajistit výhled, pak jsou správnou volbou průhledné dveře. Pokud je požadavkem zamezit přímému průhledu do místnosti, ale zároveň zachovat prosvětlení prostoru, pak jsou vhodnou volbou dveře průsvitné, které se vyrábí z mléčného, pískovaného nebo strukturovaného bezpečnostního skla. 

Jsou ale místnosti, jako například ložnice, kam je vhodnější zvolit dveře prosklené nebo plné. Prosklené dveře umožňují kombinovat sklo s jinými materiály, např. dřevem, jeho imitací nebo lakovanými povrchy. Na trhu je v současné době nepřeberné množství nejen materiálů, barev a dekorů dveří, ale také druhů skla – od čirého přes zabarvené až po zdobené. Ani plné dveře ale nemusí být fádní, výrobci nabízejí velké množství různých provedení od jemných horizontálních i vertikálních linií až po modely s dvojitou drážkou, která vytváří zajímavý prostorový efekt.

Výrobci nabízejí velké množství povrchových úprav dveří. V čem se jednotlivé úpravy liší a podle čeho vybrat tu správnou? 

Volba povrchu dveří by měla odpovídat intenzitě „provozu“ v domácnosti. Pokud nevyžadujeme vysokou odolnost proti poškození, můžeme zvolit dveře s fóliovou povrchovou úpravou, což je ekonomická varianta s nízkými pořizovacími náklady. Pro domácnosti, ve kterých je vyžadována vysoká odolnost dveří proti vnějším vlivům, včetně mechanického poškození (např. tam, kde kralují děti nebo domácí mazlíčci), je ideální volbou laminátový povrch neboli CPL. Skvělou volbou jsou povrchy SOLO MATRIX nebo SOLO 3D od výrobce SOLODOOR, které vynikají autentickým dřevěným vzhledem a díky používaným technologiím dokonale imitují strukturu dřeva nejen na pohled, ale i na dotek – pohmatem cítíte strukturu, jemné drážky.

Další variantou povrchové úpravy je lak, díky kterému je možné dosáhnout přesného odstínu barvy dveří dle přání zákazníka.

Lze nějak pomocí dveří eliminovat hluk linoucí se z dětského pokoje do ostatních místností v bytě?

Jednoznačně, v nabídce výrobců dveří najdeme speciální protihlukové dveře. Pro přesnější představu – na silně frekventované ulici bývá hluk zhruba 70 decibelů. Pokud jej snížíte až o 38 decibelů, dostanete se na úroveň šepotu nebo relativního ticha v divadelním sále. Pro dosažení maximálního efektu je tento typ dveří opatřen pevným či výsuvným prahem a dveře musí být vždy osazeny do těsněné obložkové zárubně.

Mezi další speciální dveře, které dokážou uspokojit specifické požadavky zákazníků, patří dveře kouřotěsné, požárně odolné a bezpečnostní.

Je potřeba do koupelny, kde je standardně vyšší vlhkost, vybírat nějaké speciální dveře?

Ano, dveře do koupelny či kuchyně dlouhodobě čelí vyšší vlhkosti v důsledku které se běžné dveře v poměrně krátké době zkroutí či jinak zdeformují. Dbejte na to, aby konstrukce dveří měla speciální úpravu, díky kterému dveře budou odolávat tepotním rozdílům a vlhkosti.

Jak důležitou roli hrají při výběru dveří zárubně?

I zárubně hrají při volbě dveří důležitou roli. Kvalitní zárubně jsou v zásadě základem každého dveřního kompletu. Výběr zárubní je tedy s výběrem interiérových dveří neslučitelně spojen. Na trhu je několik typů zárubní, ze kterých je potřeba vybírat podle toho, jaké dveře do nich budeme umisťovat, případně v závislosti na tom, jestli budeme zárubeň umisťovat do nového stavebního otvoru, nebo jestli budeme potřebovat pouze skrýt původní zárubeň. Mezi základní typy zárubní patří standardní obložkové zárubně, obložkové zárubně pro bezfalcové dveře, kovové zárubně pro požárně bezpečnostní dveře třídy 2 a 3 a obklad ocelových zárubní. Samostatnou kapitolou jsou pak zárubně pro posuvné dveře – zde záleží především na tom, jestli posuvné dveře zajíždí do stavebního pouzdra, nebo jestli se posouvají po zdi.

Mezi další faktory, které nelze při výběru správných zárubní opomenout, patří materiál, rozměr, povrchová úprava (pro skvělý výsledný efekt by měla povrchová úprava zárubní ladit s povrchovou úpravou dveří) a orientace (zárubně se vyrábí pro dveře pravokřídlé, levokřídlé i dvoukřídlé). 

-TZ-
foto: SOLODOOR

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>