6 tipů jak zútulnit ložnici

Ložnice je jednou z nejdůležitějších místností ve vašem domě. Chcete-li si vaši ložnici zútulnit, podívejte se na pár tipů jak na to. Útulnou ložnici a pohodlnou ložnici lze vytvořit v několika jednoduchých krocích a je jedno, zda se jedná o malou či velkou místnost. 

Design ložnice vyžaduje zvláštní citlivost, protože právě zde chceme najít klid a zasloužený spánek. V ložnici není místo pro odvážné barevné experimenty, či neúčelný nábytek. Je to místnost, kde by měla být vytvořena útulná atmosféra, ve které se můžeme uvolnit. Co ale vlastně charakterizuje útulnou ložnici? Ukážeme vám, jaký význam má správné osvětlení, dekorace a především nábytek, a na co byste měli při zařizování ložnice dbát.

Pohodlná postel

Postel hraje prim. Bez postele útulnou ložnici nevytvoříme. Zatímco například dřevěná postel patří do stylu venkovského domu, model s kovovými prvky se více hodí do industriálního stylu. Pokud však jde o klidný spánek, vzhled se stává až druhořadým. Pohodlná matrace je proto pro zdravý spánek nepostradatelná. Mezi nejoblíbenější materiály patří studená pěna, pružinové jádro a latex. Zejména matrace s pružinovým jádrem jsou známé svou dobrou ventilací, a proto jsou vhodné zejména pro lidi, kteří se v noci hodně potí. Matrace ze studené pěny je oblíbenou volbou díky své vysoké bodové elasticitě, která umožňuje dokonalé přizpůsobení tvaru těla.

Postel musí být v první řadě pohodlná, aby nás to do ní lákalo a abychom se do ní těšili. 

polstare na posteli_andrik-langfield_unsplash

Polštáře a polštáře

Kdo to zažil, dá za pravdu. Hotelová postel plná polštářů a ten nebeský pocit, že jste ještě nikdy neleželi tak luxusně. proč si tento pocit nedopřát i doma? Stačí na postel položit o několik polštářů více, než je nutné, a budete se cítit jako královská rodina. Nejlepší je měnit velikost polštářů, abyste měli jeden na spaní, jeden na podepření při čtení a jeden jen tak na zachumlání mezi ně.

lampicka_christopher-jolly-unsplash

Kombinujte osvětlení

Pokud jde o osvětlení v ložnici, neměly by se dělat žádné kompromisy. Snad v žádné jiné místnosti nemá světlo tak obrovský vliv na náš duševní stav: teplé světlo dodává pocit bezpečí a vytváří útulnou atmosféru. Zkombinujte v místnosti různé zdroje světla, například stropní světlo a k tomu designová lampička, zda se k sobě budou hodit, je na vašem vkusu. 

Dekorujte s citem

Méně je více – přesně tímto heslem byste se měli řídit při zařizování ložnice. Dbejte na to, aby místnost byla vyzdobena s láskou vybranými, osobními dekoracemi. Rozhodně by se neměla zaplnit nejrůznějším nepořádkem. U čela postele byste se měli vyvarovat umisťování poliček, abyste se vyvarovali nepříjemnýmu pocitu, že vás v noci může do hlavy udeřit kniha. Naopak filigránské dekorace jsou ideální pro vytvoření zajímavého prvku na holých stěnách.

zaves v loznici_spacejoy_unsplash

Proč ne hned dva závěsy 

Do soukromého prostoru na spaní smí vidět jen velmi málo lidí, proto jsou zde obzvláště důležité závěsy pro zachování soukromí. Zde musíte najít ideální střední cestu mezi “tak neprůhledným, aby nebylo nic vidět” a “pěkným závěsem, který odstíní to nejnutnější”. Řešením může být použití dvou různých závěsů. Světlý závěs zabrání pohledům z ulice a těžší a tmavší závěsy udrží tmu a úplně soukromí, i když se uvnitř bude svítit. koberec v loznici_samuel-svec_unsplash

Tip: Ložnice je vnímána jako obzvlášť útulná, pokud závěsy sahají od stropu až k podlaze.

Koberec

Rozespalé natažení nohou z postele a dotyk studené podlahy umí zkazit celé ráno. Proto je o to lepší, když vám měkký koberec nejen zpříjemní nohy, ale také dodá pocit pohody. 

Aby design s kobercem nebyl příliš nudný, můžete také vzájemně kombinovat dva různé modely, například chlupatější koberec pod postelí a řekněme klasičtější model třeba pod komodou.

-VE-
foto: unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>