Jak vybrat bazén?

Mít možnost si jít kdykoliv zaplavat, osvěžit se a mít koupání pár kroků od domu je velmi lákavé, proto jsou bazény stále více frekventované na zahradách u domů. Jaké druhy bazénů existují a co je potřeba vědět než si ho pořídíte domů, se dočtete v následujícím článku.

Myslete dopředu

Bazény jsou ideálním místem pro odpočinek, pomáhají odstranit nebo předcházet některým zdravotním problémům nebo jako prostor pro děti, kde si mohou vybít svou energii. Bazén je skvělým pomocníkem při hubnutí nebo rehabilitaci. Když se rodina rozhodne si na svou zahradu pořídit venkovní bazén, je potřeba, aby si uvědomila pár základních věcí.

 • Kdo všechno bude bazén využívat?
 • Jak často se bude bazén využívat?
 • Kolik je pro bazén prostoru?
 • Kolik můžeme investovat?

Na základě těchto informací se z široké nabídky současného trhu s bazény, zbydou jen ty bazény, které budou odpovídat možnostem a očekáváním. Důležité je myslet dopředu. Nejprve je důležité vědět, jak velký bazén asi tak bude a kam bude umístěn. Pokud bude bazén větší než 16 m2, bude potřeba na jeho výstavbu stavební povolení.

Místo na slunci

S velikostí také souvisí výběr vhodného místa. Prostor, kde bude bazén umístěn, by měl být na jižní straně, ideálně tam, kde slunce svítí celý den. Neměl by být v jeho blízkosti žádný předmět, co bude vrhat stín, jako velký strom, keř nebo sousední dům. Bazén by měl být v soukromém prostředí, kde není vidět z ulice nebo od sousedů.

V potaz by neměla být brána pouze velikost samotného bazénu, ale i prostor kolem něj, aby byl dostačující. Místo pro filtraci bude vyžadovat kolem 1,5 m, dále pak místo pro žebřík nebo schůdky, popřípadě pro další příslušenství.

Nadzemní nebo v zemi

Trh s bazény je poměrně široký a nabízí nespočet variant bazénu. Na výběr je z nejrůznějších velikostí, tvarů, hloubek a materiálů. Ovšem při výběru se v první řadě musí vybrat, jak bude bazén umístěn.

Nadzemní bazény

Nadzemní bazény se dále dělí na nafukovací nebo pevné. V dnešní době se nafukovacím bazénem myslí, bazény samostatné s nafukovací obvodovou manžetou. Tyto bazény jsou cenově dostupnější, není potřeba velkých stavebních zásahů do zahrady a jsou především mobilní. Dají se na zimu uschovat nebo změnit jejich místo.

Nevýhodou nadzemních bazénů je jejich omezená životnost, jsou daleko více náchylné na vnější a vnitřní mechanickému poničení. Navíc nevzhledný modrý válec působí v krásné zahradě s dokonalým trávníkem jako rušivý element.

Na základě toho se začaly vyrábět nadzemní bazény, které jdou ovšem částečně zapustit do země. Takové bazény mají podstatně pevnější konstrukci a jejich stěny jsou vyrobeny z kvalitnějších a odolnějších materiálů. Nadzemní bazény s možností zapuštění jsou kompromisem mezi nadzemním a zapuštěným bazénem. Jsou kvalitnější, než je tomu u prvních bazénů a cenově přijatelnější než druhý případ.

Výhody

 • cenová dostupnost
 • mobilita
 • menší prostorová náročnost

Nevýhody

 • zhoršená dostupnost do vody
 • obtížné zastřešení
 • kratší životnost

Zapuštěné bazény

Bazény do země jsou kvalitnější a odolnější než nadzemní bazény a jsou odolnější proti povětrnostním vlivům. Zapuštěné bazény jsou dlouhodobou investicí a většinou tvoří hlavní dominantu celé zahrady.  Na výstavbu takového bazénu je dobré využít služeb odborných firem.

Většinou jsou bazény vyráběny z homogenních kopolymerů, tyto materiály jsou speciálně upravované na výrobu bazénů. Dokáží zaručit bazénu odolnost, stálý tvar a barevnost. Za nejvíce kvalitní se považují zapuštěné bazény s železobetonovou konstrukcí, která je vypláštěná těžkou folií o tloušťce 1,5 mm, většinou obložená keramickými obklady nebo sklomozaikou.

Výhody

 • multifunkčnost (zahrada, terasa, interiér)
 • jednodušší zastřešení
 • snadnější čištění

Nevýhody

 • vysoká pořizovací cena
 • neměnnost místa
 • potřeba stavebního zásahu

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

 1. Martin napsal:

  Velice pěkný a zajímavý článek, doporučuji se ho držet., když budete plánovat bazén. Já bych ještě přidal do plánu zastřešení bazénu. Dříve nebo později se k němu každý dostané, znám ze své praxe. Já jsem si ho pořídil a jsem docela spokojený.

 2. Romana napsal:

  Souhlasím s předchozím komentářem. Měli jsme starší bazén, firma nám řekla ať ho přeměříme alespoň na 4-5 místech a zjístili jsme že nám bazén uhýbá o 2 cm. Kupovali jsme tedy o něco větší šíři než bylo původně potřeba u (odkaz byl odstraněn) a nakonec vše v pohodě. Ale když stavíte zapuštěný bazén, nechte si rovnou udělat i to zastřešení, v budoucnu si za to poděkujete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>