Jak vybrat osvětlení?

Jednou z neodmyslitelných součástí každého interiéru je vhodné, originální a přitom praktické osvětlení. Díky správnému osvětlení je všude vidět, oči se nenamáhají a v konkrétní místnosti vládne příjemná atmosféra. Jak vybrat takové osvětlení, které by se hodilo do jednotlivých místností a plnilo vše, co od něj požadujete? 

Tento článek Vám s tím pomůže a poradí.

Do interiéru je důležité zvolit centrální světlo, které by mělo být doplněné o další nástěnné osvětlení. Až tedy půjdete vybírat vhodné osvětlení, věnujte tomu dostatek pozornosti a v žádném případě se nespokojte s jedním hlavním osvětlením.

Základní typy osvětlení v interiéru:

  • Centrální světlo – jedná se o hlavní světlo, které by mělo být přítomné v každé místnosti, toto centrální osvětlení zajišťuje potřebné světlo pro základní orientaci v prostoru, většinou toto světlo (neboli lustr, závěsné světlo nebo jiný druh stropního svítidla) bývá umístěno uprostřed místnosti
  • Doplňkové osvětlení – jedná se o kvalitní osvětlení, která svítí na konkrétně určené místo (např. osvětlení kuchyňské linky, jídelního stolu atd.)
  • Dekorativní osvětlení – tato světla osvětlují hlavně dekorace, konkrétně slouží k osvětlení různých dekorativních předmětů, jako jsou obrazy, sochy, květiny atd.

Výběr osvětlení do jednotlivých místností

Pokud se chystáte na výběr osvětlení, neměli byste se zaměřovat pouze na jejich vzhled a jakou cenu jsme za ně ochotni zaplatit, ale také na jejich intenzitu a barevnou teplotu světla. Při výběru byste se měli také orientovat na to, v jakých místnostech je plánujete používat. Důležité je si při výběru správně zvolit, abychom osvětlení nemuseli po krátkém čase nahrazovat.

Dále je také důležité brát v potaz své potřeby i potřeby ostatních, kteří budou světlo využívat. Každý člověk má velmi odlišné potřeby, proto je velmi podstatná možnost měnit intenzitu světla.

Než se však pustíte do výběru, popřemýšlejte o tom, jak často svoji každou místnost využíváte. Dále se také zaměřte na to, kolik přirozeného světla se dostává do jednotlivých místností skrze okna, jak se světlo během dne mění, případně jak se toto světlo mění během roku.

Osvětlení kuchyně

Kuchyně patří k nejvíce využívaným místnostem v každé domácnosti. Při vaření se v kuchyni vykonává celá řada zrakově náročných operací (např. úprava potravin, příprava jídel, krájení atd.), takže je velice důležité a zásadní, aby v této místnosti bylo dostatek osvětlení, zejména u kuchyňské linky, na které se provádí většina výše zmíněných činností.

V dnešní době mnoho domácností má v kuchyni pouze centrální světlo a mají pocit, že to bohatě stačí. Ale tomu tak není, nedostatečné osvětlení může brzdit nejenom celkovou práci, ale také si kvůli tomu můžete přivodit řadu úrazů.

Pokud tedy vybíráte vhodné osvětlení, doporučujeme využít LED světla do kuchyně a LED osvětlení kuchyňské linky. LED světla totiž perfektně osvítí to, co potřebujete a na rozdíl od jiných druhů osvětlení mají opravdu dlouhou životnost a vysokou odolnost.

Osvětlení koupelny

Dalším oříškem, co se týče výběru vhodného osvětlení, je koupelna. Ta totiž na rozdíl od jiných místností v bytě či domě vyžaduje speciální světla, která jsou odolná proti neustálé vlhkosti a stříkající vodě. V tomto případě se tedy při výběru zaměřte hlavně na technická specifika, která Vám prozradí, zdali je osvětlení vhodné do vlhkého prostředí či nikoliv. Dále také mějte vysoké nároky na bezpečnost, přece jenom vybíráte světlo, které bude neustále přicházet do styku s vodou.

Ideálním je jednoznačně LED osvětlení koupelny, která splňují všechna bezpečnostní kritéria. Tedy jsou vhodná do neustále vlhkého prostředí s přítomností vody. LED světla jsou na rozdíl od jiných druhů osvětlení velice odolná, mají opravdu dlouhou životnost a nízké provozní náklady.

Osvětlení chodby

Někteří lidé také hledají vhodné osvětlení do chodby, zejména pokud v chodbě nemají žádná okna. Pokud tedy vybíráte osvětlení na chodbu a schodiště, doporučujeme vybírat mezi takovými, která svítí dostatečně, okamžitě a efektivně. Ideální je např. LED osvětlení schodiště, které je oblíbené jak díky své životnosti a odolnosti, tak i kvůli své úspornosti. Díky LED světlům budete moc skrze chodbu procházet bezpečně.

Ať už máte v plánu koupit světla do jakékoliv místnosti, my Vám jednoznačně doporučujeme zvolit LED osvětlení interiéru, které má oproti běžným žárovkám vyšší životnost (cca 50 000 – 100 000 hodin). Tato světla jsou rovněž velice odolná proti nárazům a vibracím, takže nedojde tak snadno k jejich poškození nebo dokonce zničení. V neposlední řadě jsou velice úsporné a přispívají z části k vytápění objektu.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>