Mohlo by se zdát, že na výběru digestoře nic není. Prostě si vyberete tu, která se vám líbí a pasuje do kuchyně a je to. Opak je pravdou. Digestoř je jedním z nejdůležitějších spotřebičů v kuchyni a na trhu jsou stovky modelů, jak vybrat tu správnou?
O tom, že je digestoř v kuchyni potřeba, není pochyb. Zbaví vás pachů a páry z vaření a díky tomu prodlužuje potřebu důkladnějšího úklidu a malování v kuchyni. Umí totiž zadržovat i mastnotu, to je velice důležité, obzvláště, máte-li kuchyň spojenou s obývacím pokojem.
Digestoře lze rozdělit na filtrační a odtahové:
Filtrační digestoře nepotřebují vývod vzduchu z místnosti. Odtažený vzduch očistí a vrátí zpět do místnosti. Počítat je třeba s tím, že uhlíkový filtr, který nečistoty zachytává, je třeba přibližně jednou za 6 měsíců vyměnit.
Odtahové digestoře potřebují připojení do technické šachty. Oproti filtračním modelům jsou ekologičtější a výkonnější. Při instalaci je třeba dbát na to, aby u napojení na komín nebylo příliš ohybů, to výkon razantně snižuje.
Podle čeho vybírat?
Nejdůležitějšími parametry u výběru je kapacita odtahu a případně hlučnost. Nejvýkonnější digestoře mají sílu odtahu až 1000 m3/h, ty jsou vhodné do opravu velkých kuchyní. V běžné domácnosti, kde je kuchyň či kuchyňský kout do 30 m2, ale vystačíte i s odtahem 500 m3/h.
Každá digestoř je hlučná, především když je puštěna na nevyšší výkon. Nejtišší digestoře mají maximální hlučnosti 46 dB, což je velice slušné. Běžné digestoře ale mají 50 – 55 dB, což je uspokojivé. Těm nad 60 dB se vyhněte v případě, že máte kuchyň spolu s obývacím pokojem.
S. Š.
foto: KBBNewsPics
Dobrý den. Docela by mě zajímalo, jakou mám ale použít digestoř, pokud mám v kuchyni plynový kotel s odtahem do komína? Pokud tedy lze vůbec nějakou digestoř použít. P