Snižte spotřebu papíru – doma i v kanceláři

Šílený papír a jiné lidské závislosti – i tak by se dal nazvat článek o tom, jak důležité je šetřit tímto cenným materiálem. Pokud máte rádi Zemi, stromy a čisté životní prostředí, zamyslete se – a přijdete na to, že právě papír je součástí vašeho každodenního života. Přinášíme několik tipů, jak papírovou spotřebu snížit. Protože právě nyní nastal čas udělat něco pro planetu, která je naším domovem.

spotreba papiru_tisknulevnecz

I když při výrobě papíru padne mnoho lesů, přinášíme také dobré zprávy – celková spotřeba papíru klesá. Podle údajů Asociace českého papírového průmyslu (ACPP) činila v roce 2014 spotřeba papíru u nás 129 kg na obyvatele. Je zřejmý pokles od roku 2008, kdy byla naměřená hodnota historicky nejvyšší – a to 145 kg ročně na osobu. Svůj podíl na tom mají korporace, malé firmy, živnostníci i domácnosti. Není tak těžké změnit návyky. Půjdete do toho?

Výroba papíru rozhodně nepatří mezi nejekologičtější typ průmyslu – od kácení lesů po vytváření skleníkových plynů nebo metanu při rozkládání papíru na skládce. A tak vzniká nejeden důvod pro recyklaci a šetření tímto společníkem, který vás od mala provází doma, při studiu i v práci.

Nepalte papír, sbírejte papír

Zvykem, který vás provází nejvíce v zimě v rodinných domech a chatách, ve kterých se topí, je pálení pomocí papíru. Spálení papíru je v podstatě plýtvání cennou surovinou. Pokud jste si tento zlozvyk ochočili, zkuste návyk změnit. Energetický zisk získaný pálením je podstatně menší oproti recyklaci papíru. 

Podpořte recyklaci

Ke sběru papíru vedou i školy své žáky. Proč v tom nepokračovat také v dospělosti? Údaje Evropské komise říkají, že recyklací 1 kilogramu papíru můžete ušetřit až 900 gramů emisí oxidu uhličitého, které by vznikly při jeho uložení na skládce. A to je přece skvělé!

Nevyhazujte papíry se špatným tiskem

Pokud uděláte chybu a vytisknete papír s něčím, co nepotřebujete, nevyhazujte ho. Sbírejte papíry s překlepy a mylnými informacemi. Mohou posloužit dětem na malování nebo je použijte třeba na zaznamenání poznámek. Můžete je třeba namísto bločku rozstříhat na menší kousky. Vzkazy na lednici nebo nákupní seznam? No jasně! A je úplně jedno, jestli tisknete doma nebo jde o kancelářský papír v práci.

Když tisk, tak oboustranně

Jestliže není zbytí a jste nuceni tisknout, pak tiskněte oboustranně. I taková zdánlivá banalita ušetří stromy, bez kterých by příroda nebyla ani zdaleka tak krásná. Naštěstí je oboustranný tisk samozřejmostí v bankách, školách i mnoha firmách. 

Jděte s dobou

Moderní doba přináší moderní vychytávky. Větší firmy tak investují do možnosti elektronické komunikace se zákazníky. Podepsat smlouvu elektronicky a dostat ji emailem? Paráda! Právě inovativní technika, bez které se společnosti dávno neobejdou, pomáhá ušetřit papír. A ne málo. Nechte si i vy zasílat důležité informace, výpisy z účtu a smlouvy elektronicky. Budete je mít kdykoli po ruce a ještě doma ušetříte hromadu úložného prostoru.

A když potřebujete…

… tak kupujte pouze recyklovaný papír. Podpoříte dobrou věc a stanete se skutečnými šetřílky. Začněte už dnes – protože na dobré věci není nikdy pozdě.

 

Zdroj foto: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>