Jak vybrat stůl pro dítě

Jakmile dítě začíná kreslit a tvořit, je vhodný čas pro to pořídit do dětského pokoje stůl. Jak vybrat stůl tak, aby potomkovi maximálně vyhovoval a aby u něj rád trávil čas? 

detsky pokoj

Na co se při výběru psacího stolu zaměřit?

Nejdůležitějším parametrem je výška stolu. Ta musí odpovídat výšce dítěte a musí vést ke správnému držení těla. Dítě se u něj nesmí hrbit, či se zbytečně naklánět. 

Stůl vybírejte spolu se židlí, pouze správná kombinace obojího zajistí zdravé sezení. Židle by měla být vysoká tak, aby dítě dosáhlo celou plochou chodidel na podlahu. Stůl i židli vybírejte ideálně s dítětem. Posaďte jej na židli a sledujte, zda paže v lokti svírají pravý úhel. Loket by pak měl být 2-3 cm pod úrovní vrchní plochy stolu. Podstatný je také sklon stolu. Ideální sklonění je o 8 až 10°. 

Pokud nechcete kupovat stolů víc, podle toho jak dítě postupně roste, porozhlédněte se po stolech rostoucích.

Tyto stoly umožňují postupnou změnu výšky či sklonu pracovní plochy. Rostoucí stůl je ideální i v případě, že vaše dítě u stolu rádo také stojí. Lze tak střídat výšku stolu aktuálním potřebám dítěte. V případě, že se vám právě taková flexibilita líbí, dbejte při výběru na to, aby bylo posouvání výšky stolu pohodlné a nebylo u ní zapotřebí celé rodiny. Komfortní řešení je v podobě kliky, kterou je po mánevru zapotřebí zaaretovat. 

Při výběru stolu se zaměřte také na funcionalitu stolu. Je dobré, aby stůl měl zásuvky či organizér. 

Stůl zatraktivněte doplňky

Stůl vybírejte spíše v neutráním provedení. Výrobci sice nabízí stoly v nejrůznějších barevných provedeních, avšak má-li stůl s dítětem růst, je velmi pravděpodobné, že za pět let již nebude nejoblíbenější vaší ratolesti barvou růžová či zelená, kterou teď nadevš milují. Doporučujeme raději zvolit stůl klasický dřevěný či maximálně v bílé či šedé barvě. Oživit a zútulnit stůl můžete doplňky, plakátem či tapetou u stolu, světýlkami apod. 

domaci uceni_dite_pracovni stul

Na co dalšího myslet?

Při výběru stolu a jeho velikosti také myslete na jeho správné umístění. Nejlepším umístěním je pod okno, kam dopadá nejvíce přirozeného světla. I v takovém případě by však na stole neměla chybět lampička. Ta musí být umístěna na opačné straně, než kterou rukou vaše dítě píše. V případě, že budete na stůl dávat monitor či notebook, pamatujte, že by měl být o něco níže než jsou oči a že dítě by se na něj mělo dívat lehce shora. Minimální vzdálenost monitoru od očí je půl metru.

Sandra Š.
foto: pexels.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>