Na co se zaměřit při výběru koberce?

Koberec je jedním z nejpříjemnějších podlahových povrchů s výbornými izolačními vlastnostmi. Není proto divu, že se stále udržuje na výsluní a má své stálé zákazníky. Při jeho výběru hraje roli materiál, hustota vlasu, izolační schopnosti a také barva.

Materiál

K výrobě většiny koberců se používá často kombinace přírodních a syntetických vláken. Spojením vlastností obou materiálů vznikne vysoce odolná, trvanlivá a pružná pokrývka podlahy.

Syntetické koberce

Jsou vyrobeny ze syntetických materiálů a jejich hlavní výhodou jsou nízké výrobní náklady, a tím i nižší ceny než u koberců z přírodních materiálů. Mezi nevýhody patří nižší životnost, náchylnost na vymačkání a poškození vlákna v zatěžovaných místech.

Koberce z přírodních vláken

I po dlouhodobém zatížení se dokáže přírodní vlákno vzpamatovat a vrátit se do původního stavu. Jejich nevýhodou je postupné vylínání koberce a také vyšší cena oproti syntetickým kobercům. Z přírodních materiálů se nejčastěji k výrobě používá bavlna, vlna, přírodní hedvábí.

Koberce dále dělíme podle konstrukce nášlapné plochy. Nášlapná vrstva je tvořena svisle uloženými vlákny tkaniny, jejichž množství určuje kvalitu a cenu koberce. Rozeznáváme několik typů:

  • Střižený vlas – díky jednotné délce vláken působí celý koberec jednotným dojmem, vynikají na něm vzory a barvy a jsou odolnější proti sešlapání.
  • Smyčka – jsou odolné vůči zatížení a mají vysokou tvarovou paměť. Vlákno je nesestřižené a trvalé
  • Střižený vlas- smyčka – kombinace obou předchozích typů. Vytváří elegantní povrch a vznikají zajímavé plastické vzory

Co se týče barev, výběr je velmi široký. Koberec by měl buď nenápadně splynout s interiérem, anebo místnost opticky rozčlenit. Například světlá barva rozšiřuje malé prostory a dává vyniknout nábytku. Naopak syté barvy s výraznými vzory místnost opticky zmenšují. Důležitým kritériem je také místnost, do které koberec vybíráme.

Zátěžové koberce

Pro výrobu tzv. zátěžových koberců nebo také označovaných jako koberce metráž se používají umělá vlákna. Tyto koberce jsou určeny především do kanceláří, komerčních prostor. Vhodné můžou být i do chodeb a hal obytného domu.

Jsou velmi odolné a na údržbu nenáročné, proto se užívají pro velmi frekventované prostory a všude tam, kde se počítá s větším opotřebením. Zaujmou Vás i svojí cenou, protože se jedná o opravdu levné koberce metráž.

Dětské koberce

Jedná se o specifickou kategorii, kde hraje dominantní roli vzor. Ať už jde o oblíbené postavičky z pohádek, nebo plány měst, tak jsou dětské koberce stále velmi žádané. Tyto koberce by měly být vyrobeny z kratšího hustého vlákna a z nezávadného materiálu. U kusových koberců je důležitá protiskluzová podložka, která zabrání úrazům.

Přesto mohou u velmi citlivých alergiků způsobovat nástup alergie nebo případných záchvatů a v takových případech raději doporučujeme podívat se po jiném druhu podlahové krytiny.

Bytové koberce

Hlavní prioritou těchto koberců je kvalita, barevnost, tepelná a zvuková izolace. Nehodí se na místa s velkou zátěží a frekvencí provozu, protože mají poměrně vysoký vlas a při příliš velkém opotřebení by byl povrch koberce nenávratně poškozen.

Závěrem

Koberce jsou i přes určitý ústup do ústraní stále velmi populárním podlahovým povrchem. Díky své široké nabídce dokážou uspokojit i opravdu náročné zákazníky a hodí se do většiny bytových i nebytových prostor.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>