Jak správně vyprat záclony?

Záclony. V některých zemích bychom je v domácnostech jen těžko hledali, na českých oknech je ale nalezneme stále, i moderních interiérech. Jak se pustit do praní záclon tak, aby i po vyprání zůstaly ozdobou vašeho okna?

obyvaci pokoj_zaclona

Záclony jsou většinou vyrobené z velmi jemných a tedy zároveň velmi snadno poškoditelných materiálů. Z hlediska zachování stále stejného tvaru a barvy záclony je nekritičtější asi jejich praní. To musí být šetrné. Záclony se proto nedoporučuje prát při vyšší teplotě, než je 30 °C.  Někdo je zvyklý záclony před vypráním vkládat do pracího pytlíku, který je určen pro praní velmi jemných materiálů, jiný záclonu prostě jen poskládá a vloží do pračky.

Praní je třeba následně přizpůsobit i prací program. Každá pračka dnes má na výběr mnoho přednastavených programů a určitě i na té své najdete takový, který je určen k praní jemného prádla. Ne každý je zvyklý při praní používat aviváž. Pokud však perete záclony, tak ji do pračky určitě přidejte. Dojde totiž ke změkčení vlákna záclon. Navíc záclony po vyprání nádherně voní, a když je pověsíte na okno, tak provoní celý váš byt či dům.

Mnoho hospodyněk řeší dilema, zdali záclonu po vyprání žehlit. Není to třeba. Záclonu můžete ihned po vytažení z pračky pověsit na okno. Jen je potřeba ji pořádně vyždímat. To dnes však každá automatická pračka zvládá velmi dobře.

Pokud nejste kuřáci, případně nebydlíte u rušné silnice, kde se hodně práší, tak si praní záclon můžete zopakovat zase až za 3 – 6 měsíců. Záleží jen na vás. V prašném prostředí a v bytě, kde je kuřák, je doporučeno prát záclony častěji. Třeba i jednou za měsíc.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Jiřina napsal:

    Podlemě je hlavně důležitý kvalitní prací prášek, ale i tak mají svoji životnost a prostě je třeba ponějaké době dobré vyhodit a koupit nové :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>