Jak změnit dodavatele elektřiny?

Děsí vás podobné úkony? Pak zahoďte obavy. Změna dodavatele elektřiny nemusí být tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pojďme si říct jak na to. 

Začněte u stávající smlouvy

Ze všeho nejdříve je nutné si pořádně přečíst stávající smlouvu. V ní hledejte především, na jak dlouho je uzavřená, jaká je výpovědní lhůta a jaké jsou případné sankce. 

Máte-li smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou, bývá výpovědní lhůta stanovena zpravidla na tři měsíce. Změnit dodavatele bez obav ze sankcí můžete se smlouvou na dobu určitou i tehdy, když stávající dodavatel zvýší neregulovanou cenu, či změní smluvní podmínky způsobem, se kterým nesouhlasíte. U smluv na dobu určitou může být interval delší než tři měsíce. Budete-li chtít od dodavatele odejít jindy než ke konci smlouvy, je nutné se připravit na sankce, které mnohy mohou dosahovat do desetisíců.

Pozor na lákavé nabídky

Při výběru nového dodavatele rozhodně nedejte na tu nejlépe vypadající nabídku, ale porovnejte hned nabídek více. Neváhejte pročíst reference na internetu, ptejte se příbuzných a známých. Dobrou referencí může být přihlášení dodavatele k Etickému kodexu obchodníka. Pro porovnání cenových nabídek dodavatelů lze využít například kalkulátor na stránkách Energetického regulačního úřadu.

Zajímejte se o úplný a platný ceník pro konkrétní rok, výpovědní lhůtu, fakt, zda je změna dodavatele zpoplatněna, jak je společnost kontaktní a co vše je zpoplatněno. 

Podpis smlouvy a změna dodavatele

S novým dodavatelem je nezbytné uzavřít smlouvu o sdružených službách dodávky. Před podpisem si smlouvu nechte předložit a prostudujte, to je možné učinit i v klidu domova bez přítomného obchodníka. 

Délka změny dodavatele záleží na výpovědních lhůtách, obvykle v rozmezí jednoho až šesti měsíců. Jakmile se vše podepíše a uplyne výpovědní doba, dojde ke změně dodavatele. O to konkrétním datu zahájení dodávky musíte být informováni. K termínu změny dodavatele nahlašte stav měřidla. 

Při obdržení prvního vyúčtování od nového dodavatele si zkontrolujte celou fakturu, a to zda jsou dodrženy smluvené obchodní podmínky a ceny.

-MM-
foto: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>