Jídelna středem rodinného života

I když prostorem pro setkávání rodiny bývá obývací pokoj, zůstává jídelna místem, kde se celá rodina několikrát denně potkává a kde probíhá velká část společného rodinného života. Proto by měla jídelna plnit svou základní funkci, ale současně být příjemným a útulným místem, kde si lze posedět, popovídat, pobavit se nebo řešit důležité věci. Poklidné rodinné snídaně, společné obědy a večeře, slavnostní okamžiky – to jsou události, které by se měly odehrávat kolem jídelního stolu. Z funkcí a způsobu využití bychom měli vycházet při vybírání zařízení jídelny, lze si zvolit hotové jídelní sety nebo si jídelnu z jednotlivých kusů sestavit sami. Pokud však toužíte po originálním zařízení na míru a na výběr si sami netroufáte, je vhodné spolupracovat s odborníky a nechat si od nich poradit.

jidelni stul

Výhody jídelních setů

Jídelní sety tvoří jídelní stůl a s ním vzhledově i barevně sladěné židle nebo jídelní lavice. Jednotlivé sety se od sebe odlišují především v tom, pro kolik osob jsou určeny. Pohybují se od počtu čtyř do dvanácti osob, největší výběr je v nabídkách pro šest osob. V mnoha setech se kombinují jídelní lavice a židle. Jídelní lavice bývají nejčastěji rohové, ale vyrábějí se i klasické lavice rovné. Velkou výhodou je také úložný prostor. Nejoblíbenějším materiálem je dřevo, často v kombinaci s čalouněním. Nabízejí se i ve velmi zajímavých kombinacích barev. U jídelního setu se může umístit více osob, jídelní lavice využije i jinak zbytečný prostor a židle je možno přidávat podle potřeby.

Srdcem jídelny je stůl

Do jídelny patří skutečný jídelní nábytek. Základním kusem, při jehož výběru je potřeba dát si obzvláště záležet, je jídelní stůl. Ten by měl být dostatečně stabilní a mít výšku pro pohodlné sezení a stolování. Jídelní stůl může být navíc rozkládací, což je velkou výhodou, pokud často hostíte více lidí nebo se potýkáte s nedostatkem prostoru. Tvar jídelního stolu by neměl být volen pouze z estetického hlediska, ale především podle prostoru v jídelně. Sympatické stoly kruhového nebo oválného tvaru ocení nejen milovníci harmonie, ale také rodiny s dětmi. Takové stoly však potřebují více prostoru. V menších místnostech se uplatní spíše stoly obdélníkové či čtvercové, které lze využít i jako stoly pracovní.

Dřevo, sklo či lesk?

Jídelní stoly mohou být vyrobeny z mnoha materiálů. Stabilní dlouhodobou oblibu má dřevo, které je v současné úpravě velmi odolné a dá se snadno udržovat. Stůl ze dřeva může být tvarově i designově velice různorodý a dobře se kombinuje s dalším vybavením. Velmi moderní, elegantní a vzdušné jsou skleněné stoly, zvláště pak v kombinaci s kovy, plasty nebo dřevem. Jejich nevýhodou je však nutnost časté údržby. Na skleněném stole je vidět každý otisk a prach, pokládání předmět na něj je také hlučné a deska je studená. Milovníci designového bydlení často volí i jídelní stoly ve vysokém lesku, který má podobné vlastnosti jako sklo a přitom je velice odolný proti znečištění. U vysokého lesku je také mnohem víc možností barevných provedení.

Nezapomínejte na další vybavení

K jídelnímu stolu neodmyslitelně patří i další součásti vybavení jídelny – židle nebo jídelní lavice. Židle sice musí se stolem vzhledově ladit, ale přesto by hlavní požadavkem při výběrů mělo být poskytované pohodlí. Vzhledem k rozmanité nabídce by volba neměla být problémem. Vybírat můžete ze židlí dřevěných, čalouněných, kovových, plastových či jejich kombinací, ale vždy je potřeba myslet i na zdravé sezení. Výška židle musí odpovídat také výšce stolu a mělo by ji být možno bez problémů zasunout. Nezapomeňte ani na další skříňky, regály nebo police, které prostor dále rozčlení a poskytnou místo pro uložení dalších věcí nebo umístění dekorativních předmětů.

Spojte kuchyň a obývací pokoj

Současné módní trendy prosazují propojení obytného prostoru s kuchyní. Ideální je použít jako spojovací článek právě jídelní kout. Díky propojení budete moci při vaření hovořit se členy rodiny nebo s přáteli, kteří mohou u stolu pohodlně sedět, a vy se budete moci v klidu věnovat přípravě pokrmů. Chcete-li přece jen alespoň částečně oddělit pracovní a jídelní část, můžete k tomu využít malý barový pult. V propojených prostorách je možno umístit velký jídelní stůl, ke kterému se pohodlně usadí více lidí a lze zvolit i prostorově náročnější atypický tvar.

Pro získání dostatku místa k propojení se vyplatí i vybourání některých příček. Jestliže nemáte dostatek času, představivosti nebo odvahy k takovému kroku, nechte si poradit a využijte návrhů odborníků, kteří vám interiér navrhnou a současně dodají i nábytek. Takovou službu vám nabízí například společnost Rimex Interier, jejíž odborníci poskytují skutečně komplexní a profesionální pomoc.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. František napsal:

    Pěkné, my jsme pro nábytek ze dřeva/masivu. :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>