Peníze investované navíc do tepelného čerpadla se vám vrátí už za 6 let

Návratnost financí, které u průměrného rodinného domu investujete do tepelného čerpadla navíc oproti plynovému kotli, je díky následné úspoře nákladů na provoz vypočítána nejvýše na 6 let.

Vložíte-li stejnou částku do banky, na úrocích zdaleka tolik nezískáte. Tepelné čerpadlo je tedy možno chápat i jako výhodnou finanční investici, kterou podporuje dlouhodobý růst energií. Ilustruje to následující modelový příklad investice do tepelného čerpadla v rodinném domě s tepelnou ztrátou 6 kW, která je porovnána s investicí do značkového plynového kotle:

Kondenzační plynový kotel 16 kW Tepelné čerpadlo země/voda o výkonu 5,9 kW Rozdíl
Investiční náklady 188 600 Kč 295 600 Kč 107 000 Kč ve prospěch plynového kotle
Roční provozní náklady 40 600 Kč 22 600 Kč 18 000 Kč ve prospěch tepelného čerpadla

Snadno si spočítáte, že investice 107 000 Kč navíc do tepelného čerpadla přináší roční „úroky“ v podobě úspor nákladů na vytápění a ohřev teplé vody ve výši téměř 17 %. A také to, že díky čistému ročnímu výnosu 18 000 Kč jsou peníze vložené navíc do tepelného čerpadla zpátky za 5,9 roku.

Ve prospěch tepelných čerpadel hovoří i průzkum spokojenosti uživatelů

Agentura Factum Invenio ve svém nedávném průzkumu jistila, že na rozdíl od majitelů plynových kotlů téměř žádný z uživatelů tepelného čerpadla není nucen výrazně šetřit teplem ani vodou. Zároveň lidé, kteří mají tepelné čerpadlo, pociťují doma více tepla. Mohou si totiž nastavit teplotu, jakou chtějí, aniž by se ohlíželi na vysoké ceny energií.

Také s množstvím teplé vody jsou spokojenější majitelé tepelných čerpadel. Praxe ukázala, že k jejímu ohřevu už ani nepotřebují elektrické přitápění. Odsouhlasili, že prezentované nízké provozní náklady čerpadla plně odpovídají skutečnosti. Vytápění čerpadlem by jejich majitelé rozhodně doporučili svým známým, avšak celá čtvrtina uživatelů plynových kotlů by tak neučinila.

Přesné úspory jsou individuální

Každá instalace tepelného čerpadla je výlučná. Obraťte se proto na odborníky a nechte si zdarma spočítat, kolik vám tepelné čerpadlo pomůže ušetřit.

Studii obdržíte e-mailem za několik dní. Počítejte i s tím, že kromě výrazné úspory nákladů na vytápění instalace tepelného čerpadla přináší také výhodnou sazbu s dobou nízkého tarifu 22 hodin denně, kterou lze využít pro všechny domácí spotřebiče, nejen tepelné čerpadlo.

Kam se nejlépe hodí tepelné čerpadlo vzduch/voda?

Tepelná čerpadla jsou oblíbený alternativní zdroj obnovitelné energie a slouží až v pětině novostaveb. Ale i majitelé starších domů si je pořizují. Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám 2015 na ně lze získat i významný příspěvek.

Na seznamu ministerstva životního prostředí figuruje také revoluční švédské tepelné čerpadlo IVT Air X, druh vzduch/voda. Nahradí-li v domácnosti neekologický zdroj tepla (kotel na uhlí, elektrokotel), je při splnění podmínek aktuálně dotováno 60 až 75 tisíci korunami. Velké příspěvky pak mohou obdržet budoucí majitelé domů s velmi nízkou energetickou náročností, v nichž jsou využívány obnovitelné zdroje energie.

Výhody tepelných čerpadel vzduch/voda                                                                                  

Tepelné čerpadlo IVT Air X odebírá teplo z venkovního vzduchu. Je energeticky úsporné, což potvrdily přísné testy, v nichž dosáhlo nejvyššího topného faktoru a označení A+++. Úspory jsou nejvýraznější při napojení na nízkoteplotní podlahové vytápění. Zařízení rovněž klimatizuje, je prostorově nenáročné a obsloužíte ho i mobilem. Po rozšíření dokáže řídit až 4 topné okruhy, ohřev bazénu a solárního systému.

Všeobecně mají tepelná čerpadla vzduch/voda nízké provozní náklady v porovnání s elektrickým nebo plynovým topením. Rychle a jednoduše se instalují a také jejich investiční náklady jsou nižší než u tepelných čerpadel s vrty. A vyznavače koupání na vlastní zahradě jistě potěší, že systém vzduch/voda se obzvlášť hodí pro vytápění sezonních bazénů.

Nevýhody tepelných čerpadel vzduch/voda

Tepelná čerpadla vzduch/voda mají ale průměrně o 30 procent vyšší provozní náklady než systémy země/voda. Při nízkých venkovních teplotách vykazují snížený výkon a sníženou výstupní teplotu topné vody. Kvůli vyššímu namáhání kompresoru mají také tepelná čerpadla odebírající teplo ze vzduchu kratší životnost oproti tepelným čerpadlům odebírajícím teplo ze země nebo vody. A ještě jedna důležitá zmínka, tepelné čerpadlo vzduch/voda se nedoporučuje používat v horských oblastech, protože by se tam potýkalo s výrazně zhoršeným topným faktorem.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda se přesto hodí téměř do všech typů domů. Vyhněte se mu pouze v chladných oblastech a u zahrad s možností položení plošného kolektoru. Tam raději instalujte tepelné čerpadlo země/voda s nižší spotřebou elektřiny a delší životností.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Libor napsal:

    Jediné co mi je překážkou je ta pořizující cena plynového tepelného čerpadla. Jinka bych s tím neměl problém. určitě věcička, co má smysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>