Matrace z přírodních pěn

Přemýšlíte o koupi nové matrace, ale nemůžete se rozhodnout jaký druh matrace a jaký materiál zvolit. Zkuste matrace, které jsou vyrobené z přírodních pěn. Běžný druh studených pěn, které jsou nejčastějším materiálem tvořící základ matrací, je vyráběn z ropných derivátů. Ropné deriváty však mohou být nahrazeny řadou přírodních látek, které zachovávají matracím stejné vlastnosti jako v případě použití ropných derivátů.

Jejich výroba však neškodí životnímu prostředí. Při výrobě totiž nevzniká žádný nebezpečný odpad. Samotná matrace pak po té, co doslouží, rovněž nepředstavuje ekologické riziko. Jako náhražka ropných derivátů se používají například ricinový olej, sójový anebo slunečnicový olej. Další výhodou těchto látek je, že obsahují různé biokativní sloučeniny, které mohou například zvyšovat životnost matrace nebo příznivě ovlivňovat kvalitu našeho spánku.

Pozor si však dejte na různé podvodníky. Výrobní cena matrace, jejíž základ tvoří přírodní pěna na místo pěny vyrobené z ropných derivátů, je totiž až o dvacet procent vyšší. Při jejich nákupu proto žádejte certifikát, který potvrzuje, že daná matrace byla opravdu vyrobena z přírodních materiálů.

Velkou výhodou přírodních pěn je právě jejich složení. Ve většině případů totiž obsahují přírodní antibakteriální látky, které do značné míry omezují růst patogenů v matraci. To sice umí i matrace, při jejíž výrobě byla použita pěna vyrobená z ropných derivátů, ale to jen pouze proto, že jsou do pěny přidány další chemické látky. Ať už se rozhodnete jakkoliv, tak mějte klidné spaní.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

3 komentářů

 1. Petra napsal:

  Cena kvalitních pěnových matrací z přírodních a kvalitních materiálů může u poctivých prodejců začínat i na 5000,- Kč. Ještě bych ke článku dodala, že pro pěnové matrace jsou vhodné pružné lamelové rošty. Pokud matrace leží na pevném roštu (například z latí nebo deska), je pěnová matrace, která nemá dostatek vrstev (výška alespoň 17 cm), nevhodná..

 2. Maxi napsal:

  Dobrý den,
  pěkný článek, rád bych ho doplnil a upozornil, že kromě samotného materiálu je nutné nezapomenout i na správnou tvrdost matrace. Tvrdost matrace z přírodních látek se může od matrace z umělých látek lehce lišit. Nejlépe je zajít do obchodu a matraci si vyzkoušet.

 3. Katka napsal:

  Ještě bych k článku dodala, že označení “přírodní” matrace je sice hezké, ale obsahují pouze podíl bio/natur pěny. Další díl matrace je vyroben z běžné pěny vyrobené z ropy. Bez ní by matrace neměly takové vlastnosti, jaké mají.
  Ale i tak jsou antialergické a jejich výběrem částečně chráníme životní prostředí :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>