Zateplení fasád a oken

Komu se nepodařilo, jak se říká, rozbít svůj domácí stan, v nějaké novostavbě, která ctí zásady energeticky pasivních domů, ale bydlí v některé ze starších zástaveb, obvykle se každoročně děsí zimy. Ať již z důvodu, kolik se zase do topení bude muset neinvestovat peněz, či z obavy nedostatečně vyhřátých prostor.

Přitom i ve starších zástavbách je možnost pomocí několika základních úprav dosáhnout úspor za vytápění, a zároveň se zbavit případné vlhkosti či profukování pod okny. Prvním krokem, který obvykle musí udělat majitel bytového domu, či výbor vlastníků, bývá zateplení fasád.

Pokud bydlíme ve vlastním domě a nepotřebujeme se na modernizaci sáhodlouze domlouvat, neměli bychom s danými úpravami otálet, protože podzim se již blíží, a v zimě bychom si potom vyčkávání určitě vyčítali. Navíc je možné úpravy při splnění určitých podmínek proplatit i z některých dotačních titulů.

Vedle zateplení fasád bývá logickým krokem, díky kterému zabráníme tepelným ztrátám a zároveň se zbavíme původců nepříjemných průvanů, zateplení oken. To se provádí nejčastěji, pokud jsou samotná okna ještě vyhovující a nechceme je rovnou vyměnit celá. V případě výměny celých oken většinou měníme na plastové, nebo na plastové s lepšími vlastnostmi.

Zateplení oken představuje také dobrou alternativu, pokud sice potřebujeme zabránit tepelným ztrátám, ale zároveň nemáme k dispozici dostatečně velkou hotovost, abychom nechali všechna okna vyměnit.

I při zateplení oken navíc zpětně můžeme žádat o některé dotační tituly, takže nejenže následující sezónu ušetříme za vytápění, ještě se nám mohou některé investované prostředky vrátit.

Pokud plánujeme provádět podobné úpravy na firemním majetku, pak o nich neúčtujeme jako o opravách, ale jako o modernizaci (alespoň ve většině případů). To v praxi znamená, že si dané náklady na opravu nedáváme do daní, ale úpravy zvyšují hodnoty našeho majetku, takže danou investici kompenzujeme vyšším navýšením základny pro odpisování.

Každopádně bychom měli pro provedení zateplení pečlivě volit firmu, tak abychom s celou realizací měli co nejméně starostí a hlavně byla provedena kvalitně. Pro inspiraci se můžeme podívat například na stránky www.ezatepleni.cz.

Zdroj foto: www.ezatepleni.cz

 

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Zateplování fasád napsal:

    Se zateplením si není radno zahrávat. Sice to vypadá na první pohled jednoduše ale pro někoho kdo se zateplováním nemá zkušenosti to může být o dost složitější. Navíc se vystavujete riziku vzniku tepelným mostům, které u neprecizního zateplení vznikají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>