Okna dělají záclony, jak se o ně starat?

Okenní žaluzie jsou dnes prakticky samozřejmostí a mohly by s klidem nahradit funkci záclon. Jenže těch se v mnoha domácnostech nehodlají vzdát. Dotvářejí totiž celkový vzhled místnosti a dělají domov útulnější. Pokud je ale používáte dlouho, mohou se opotřebovat nebo zšednout. A protože kvalitní pěkná záclona není dnes zrovna levná, vyplatí se o ně správně pečovat.

Jak správně prát záclony? 

I když to není vidět, v záclonách se udržuje značné množství prachu. Proto je vždy, ještě před tím, než je namočíte, důkladně vyprašte. Do pračky je dávejte složené. Perte na 30 °C. Naprogramujte také předpírku a jemné odstředění a pokud jsou záclony zašedlé, k prášku přidejte ještě bělící přípravek. Do posledního máchání pak přilijte aviváž .

Sůl na odstranění šedi

Pokud vám záclony časem díky působení prachu a kuchyňských, či nikotinových výparů zešednou, snadno je vybělíte ještě před praním pomocí roztoku vody a soli. Do deseti litrů vody přidejte dvě až tři polévkové lžíce soli a záclony nechte alespoň tři hodiny namočené. Poté je vyperte. Můžete použít také speciální sůl pro čištění záclon, která odstraní nečistoty ještě spolehlivěji.

Místo žehlení stačí dobře pověsit

Záclony vyvěste ještě vlhké, aby se napnuly a nepomačkaly se. Pokud jste to neudělali, vzniklé přehyby se budou těžko žehlit. Nemusíte je však znovu namáčet, stačí je navlhčit pomocí rozprašovače na květiny. Záclony v žádném případě neždímejte, umělá vlákna by totiž se polámala a záclona by zůstala navždy pomačkaná. Žehlit je můžete, ale jen na nejnižší teplotu.

Když se vám prát nechce

Praním záclon se zabývají i některé úklidové firmy. Pokud jsou silněji znečištěny, můžete jejich ošetření svěřit odborníkům. V některých případech je praní a věšení záclon započítané automaticky v ceně mytí oken.

Sandra Špačková
foto: ikea.cz – záclony Alvine spets

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Jaruška napsal:

    Záclony zásadně jen vyprat – bez aviváže a nežehlit a věšet ještě vlhké. Nic jiného nneí potřeba.

  2. Záclony napsal:

    Přesně jak píše nademnou Jaruška. Záclony stačí vyprat a pověsit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>