Podle čeho vybrat manželskou postel?

V posteli strávíme zhruba jednu třetinu dne. Kvalita spánku ovlivňuje zbylé dvě třetiny dne a je tedy zcela zásadní spát na kvalitní posteli. Potřebujete novou postel? Poradíme vám, na co při výběru té správné postele myslet.

Šířka, délka, výška

Zásadním rozhodnutím je výběr velikosti šířky lůžka. Na jednoho spáče by měla připadat šířka nejméně 80 cm, raději ale 90 – 100 cm. Velkým trendem jsou postele velkých rozměrů. O tom, jak velkou postel ale vybereme, rozhodují nejen naše představy o komfortním spaní, ale často spíše dispozice naší ložnice.

Kromě šířky je důležitá také délka. Výpočet správné délky postele se dělá tak, že k výšce vyššího spáče se připočte 20 cm, čímž se získá minimální délka postele. Standardní délka prodávaných dvojlůžek je 200 cm, vyšším jedincům se doporučuje sáhnout po 220 cm. S větší délkou postele, je třeba pamatovat na to, že je třeba pak vybírat i větší rošt a matrace.

loznice

Postel by měla do daného prostoru skvěle “sednout”. Jedním z aspektů výběru by měla být i výška lůžka, kterou se rozumí výška rámu plus výška matrace. Běžně lze vybírat z postelí o výšce 60, 70 nebo i 80 cm. Celková výška manželské postele ovlivňuje pohodlnost uléhání a vstávání. Nejlepší je si v prodejnách ulehání a vstávání vyzkoušet.

Pokud si chcete koupit postel online, pak se můžete řídit vodítkem, že ideální výškou postelí co do pohodlnosti týče, se rovná výšce jídelní židle.

Výběr materiálu

Rámy postele můžeme vybírat z mnoha materiálů, k dostání jsou dýhované, laminátové, z masivního dřeva, čalouněné, kovové apod. Nejdůležitějším hlediskem při výběru by měla být bezpečnost materiálu. Dobré je zaměřit se i na stabilitu jednotlivých kusů. Spolehlivou stabilitu umí zaručit postele z masivu. U výběru dřevěné postele je dobré sledovat tloušťku materiálu. Ta by měla být alespoň 25 mm. Tloušťka rozhoduje o nosnosti, celkové pevnosti a potažmo životnosti postele.

Rošt a matrace

Postel tvoří důležitý základ dobrého spánku, neméně důležitý je ale rošt a matrace.

Rozhodně nepodceňujte funkčnost kvalitního roštu. Ten totiž dopružuje matraci a prodlužuje její životnost. Rošt můžete mít tvrdý prkenný nebo pružný lamelový, i polohovací. Není na škodu nechat si s výběrem toho správného roštu a stejně tak i matrace ve specializovaných prodejnách.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Usak napsal:

    Líbí se mi postele z europalet, ale nevím, kde pořídit lacině… Něvěl by někdo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>