Vhodné osvětlení koupelny

Osvětlení koupelny je důležitější, než si myslíme. Sprchování, líčení, česání, holení – to jsou činnosti, které v této místnosti pravidelně provádíme a které se bez správného osvětlení provádí jen těžko. Ale jak ideálního světla efektivně dosáhnout?

Samozřejmě je ideální, když do koupelny proniká denní světlo. Takových koupelen ovšem není mnoho, obvykle bývají jen v rodinných domech. Především v panelákových bytech převládají koupelny vestavěné v umakartovém jádru. Do místností, kam denní světlo nedostaneme, je proto ideální zvolit alespoň dva světelné zdroje – hlavní a doplňkový. Jak na to? 

Ústřední světlo, které místnost osvětluje kompletně, je ideální umístit na strop či na stěnu nad vstupní dveře – záleží na velikosti místnosti. Vzhledem k tomu, že v této místnosti hrozí jeho kontakt s vodou, doporučuje se uzavřené osvětlení. Klasický lustr anebo světlo s odhalenou žárovkou by měly být zapovězeny. V případě větší koupelny se mohou jako ideální jevit i vestavěná bodová světla.

Doplňkové světlo, anebo ještě lépe světla, která využijeme především při činnostech jako líčení či holení, je dobré dát nad zrcadlo. Možností je i pořídit takové osvětlení již zabudované ve skříňce, či v zrcadle. Abychom zamezili stínu, měl bychom mít dvě až tři světla z různých stran. V nabídce je také celá řada světel lištových a zářivek vyrobených speciálně do koupelen.

Velmi dobře se vyjímají i skleněná designová svítidla, která se doporučují k použití právě nad zrcadlo. Vzhledem k tomu, že v koupelně se střídá několik členů rodiny, není od věcí mít některé z nadumyvadlových světel v otočné verzi. Každý si ho tak bude moct natočit podle potřeby.

V koupelně se dobře vyjímají také vestavěná bodová světla.

Zásady osvětlení v koupelně: Světlo nikdy neumísťujte nad vanu či do sprchového koutu, stejně jako do extrémní blízkosti jiných vodních zdrojů. V každém případě je třeba volit světla speciálně určená pro koupelnové použití. Jen tak předejdeme úrazům a nehodám!

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. SilvaS napsal:

    myslím, že společně se zrcadlem a osvětlením jde o velmi zásadní věci..ať máte sebelepší koupelnu tyto dvě věci rozhodují o konečném pocitu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>