Vhodné osvětlení koupelny

Osvětlení koupelny je důležitější, než si myslíme. Sprchování, líčení, česání, holení – to jsou činnosti, které v této místnosti pravidelně provádíme a které se bez správného osvětlení provádí jen těžko. Ale jak ideálního světla efektivně dosáhnout?

koupelna_svetlo

Samozřejmě je ideální, když do koupelny proniká denní světlo. Takových koupelen ovšem není mnoho, obvykle bývají jen v rodinných domech. Především v panelákových bytech převládají koupelny vestavěné v umakartovém jádru. Do místností, kam denní světlo nedostaneme, je proto ideální zvolit alespoň dva světelné zdroje – hlavní a doplňkový. Jak na to? 

Ústřední světlo, které místnost osvětluje kompletně, je ideální umístit na strop či na stěnu nad vstupní dveře – záleží na velikosti místnosti. Vzhledem k tomu, že v této místnosti hrozí jeho kontakt s vodou, doporučuje se uzavřené osvětlení. Klasický lustr anebo světlo s odhalenou žárovkou by měly být zapovězeny. V případě větší koupelny se mohou jako ideální jevit i vestavěná bodová světla.

Doplňkové světlo, anebo ještě lépe světla, která využijeme především při činnostech jako líčení či holení, je dobré dát nad zrcadlo. Možností je i pořídit takové osvětlení již zabudované ve skříňce, či v zrcadle. Abychom zamezili stínu, měl bychom mít dvě až tři světla z různých stran. V nabídce je také celá řada světel lištových a zářivek vyrobených speciálně do koupelen.

Velmi dobře se vyjímají i skleněná designová svítidla, která se doporučují k použití právě nad zrcadlo. Vzhledem k tomu, že v koupelně se střídá několik členů rodiny, není od věcí mít některé z nadumyvadlových světel v otočné verzi. Každý si ho tak bude moct natočit podle potřeby.

V koupelně se dobře vyjímají také vestavěná bodová světla.

Zásady osvětlení v koupelně: Světlo nikdy neumísťujte nad vanu či do sprchového koutu, stejně jako do extrémní blízkosti jiných vodních zdrojů. V každém případě je třeba volit světla speciálně určená pro koupelnové použití. Jen tak předejdeme úrazům a nehodám!

-MM-
foto: AVANTECTURE – Unsplash

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. SilvaS napsal:

    myslím, že společně se zrcadlem a osvětlením jde o velmi zásadní věci..ať máte sebelepší koupelnu tyto dvě věci rozhodují o konečném pocitu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>