Pračka a sprcha v jednom

Žijeme ve světě, kdy již velmi brzo budeme muset řešit nedostatek surovin, potravin a vody. Každý nápad, který pomůže snížit naši spotřebu je tedy vřele vítán. V domácnostech přitom dochází k největší spotřebě vody při praní a sprchování. Asi nikoho z nás nepřekvapí, že sprcha a pračka bývají oddělené.  Uvědomme si však, že pračka i sprcha nezávisle na sobě spotřebovávají vodu. To zarazilo mladé projektanty z Turecka, kteří přemýšleli o řešení, které by umožnilo vodu použitou ve sprše využít díle pro praní prádla. Vymysleli tedy zařízení, kterému pracovně říkají WASHIT. Jeho smyslem je využít pro praní i sprchování jednu várku vody.

Možná se vám to zdá divné a někomu dokonce nechutné, ale tento způsob umožní jen v jedné domácnosti ušetřit několik stovek litrů vody ročně. Při sprchování je by voda byla jímána ve speciální nádrži a v případě potřeby praní by byla po vyčištění na speciálních filtrech použita k vypraní špinavého prádla.

Nápad se velmi líbí i OSN, která přemýšlí, že by projektanty finančně podpořila a umožnila jim nechat vyrobit první kusy, které by měly putovat do rozvojových států, které mají problém s hospodařením s vodou. Pokud y se zařízení osvědčilo, je OSN připravena na jeho distribuci do všech suchem ohroženích oblastí.

Autoři nápadu jdou ještě dál. Jejich snem je vytvořit ve velkých městech veřejné prádelny. Tam by člověk přišel, dal své špinavé prádlo do pračky a šel se osprchovat. Mezitím by pračka měla dostatek vody a začal by prací cyklus. Vize je to pravda odvážná. Ovšem uvidíme kam, až nás budoucí krize v zásobování vodou přivede.

 

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>