Proč chtít chytrou domácnost?

Digitalizace a prudký rozvoj informačních technologií: to jsou hlavní hesla dnešní doby. I díky tomu je možné posunout naše domácnosti na novou úroveň. V obecném povědomí se v tomto kontextu vžilo označení „chytrá domácnost“, které vcelku dobře popisuje to, jak mohou nové technologie naši domácnost proměnit. Co konkrétně se ale pod tímto pojmem skrývá? A jaké výhody chytrá domácnost má?

Co je chytrá domácnost?

Pídíme-li se po definici chytré domácnosti (někdy se používají i spojení chytrý dům, inteligentní domácnost apod.), žádnou jednu oficiální definici nenajdeme, přesto je ale samozřejmě možné jí popsat.

Jako inteligentní domácnost označujeme takový obytný interiér, který ve velké míře využívá informační technologie k tomu, aby mohl majitel bytu skrze jedno ovládací centrum sledovat, řídit a nastavovat celé spektrum funkcí a parametrů důležitých pro provoz domácnosti, komfort i bezpečnost. K tomuto ovládacímu centru lze typicky přistupovat i na dálku skrze internet.

Škála funkcí, které lze přes řídící centrum chytré domácnosti ovládat, je opravdu široká. Může jít o nastavení vytápění, větrání, osvětlení, stejně jako řízení žaluzií či třeba přistupování k bezpečnostním kamerám. K tomu lze připočíst možnost ovládání zábavních systémů, sauny, bazénu a obecně jakéhokoliv chytrého spotřebiče. To vše třeba z druhého konce světa.

Jak si chytrou domácnost zařídit?

Ideální systém chytré domácnosti je systém modulární, tj. takový, do kterého lze průběžně přidávat další prvky ve chvíli, kdy si je pořídíte. To je dnes samozřejmě standard, a právě tak je třeba chytrou domácnost budovat již od začátku. Nejlepší volbou je proto oslovit profesionály, kteří jsou schopni navrhnout řešení šité na míru požadavkům i potřebám konkrétního zákazníka a dodat jeho jednotlivé komponenty. Takový postup zajistí plnou spokojenost na straně zákazníka i možnosti dalšího rozšiřování systému do budoucna. Takovým dodavatelem je např. společnost Somfy.

Aplikace Somfy Protect_text

V jejím případě získá zákazník na jednom místě možnost poradit se s odborníky o budoucí podobě systému, širokou nabídku prvků inteligentní domácnosti, možnost zajištění montáže i kvalitní poprodejní servis, vždy se zajištěním stoprocentní profesionality a zákaznického přístupu. Zbývá tedy odpovědět si na otázku, jaké jsou vlastně výhody chytré domácnosti a proč jí chtít.

Výhody chytré domácnosti

Motivací pro pořízení chytré domácnosti je jednoznačně zvýšení komfortu života. Koneckonců, domov má být místem, kde se cítíme dobře, bezpečně a kde můžeme relaxovat a odpočívat po náročném dni. To vše umí chytrá domácnost zajistit. Centrální ovládání maximálního počtu prvků a funkcí je tou pravou odpovědí na touhu po pohodlí.

Je navíc třeba si uvědomit, že centrální v tomto případě neznamená jedno konkrétní místo v bytě, odkud lze domácnost ovládat. V tomto případě odkazuje slovo centrální na centrum celého systému. To lze ale kromě ovládacího panelu v domě ovládat také z telefonu, tabletu a třeba i hlasově. Zkrátka a dobře, možnosti jsou nepřeberné.

Zdaleka ale nejde jen o pohodlí. Chytrá domácnost dokáže také ušetřit peníze. Díky širokým možnostem nastavení je možné dokonale regulovat spotřebu tepla nebo elektrické energie. Je možné automaticky vypínat spotřebiče v době s vyšším tarifem, žaluzie řídit tak, aby byly minimalizovány úniky tepla, stejně jako je možné nastavit automatické zhasínání světel ve chvíli, kdy je při odchodu zapomeneme zhasnout apod. 

O spotřebě energie má majitel bytu navíc neustále dokonalý přehled, což také přispívá k efektivnímu řízení spotřeby domácnosti. Chytrá domácnost k tomu účelu dává majiteli do rukou celou škálu užitečných prostředků.

A co bezpečnost?

Důležitou součástí myšlenek na vytvoření dokonalé domácnosti je bezpečnost lidí, kteří jí sdílejí a jejich majetku. I v tomto ohledu má chytrá domácnost co nabídnout. Předně je to možnost integrovat nejrůznější bezpečnostní prvky do celého systému. Může jít třeba o požární hlásiče, stejně jako o detektory pohybu. Jako obvykle je ale kompletní výčet možností inteligentních řešení mnohem širší.

Oblast bezpečnosti lze rozdělit do dvou oblastí, tou první je zabezpečení proti vniknutí nepovolaných osob, tou druhou potom ochrana domácnosti před nehodami a živelnými katastrofami. 

Kromě zmíněných detektorů pohybu jsou významným bezpečnostním prvkem vhodným pro připojení k chytré domácnosti také kamery Somfy. Díky nim je možné např. i na dálku sledovat, kdo zrovna zvoní u vašich dveří.

V oblasti ochrany proti nehodám a nepřízni počasí se mohou hodit funkce jako je např. zatahování žaluzií ve chvíli, kdy se chystá silný vítr, hlásiče kouře nebo třeba schopnost reagovat v případě výpadku elektrické energie.

Je zřejmé, že chytrá domácnost je skutečně komplexní systém, který posune váš domov bez nadsázky do nové éry. Vydejte se do ní se skutečnými profesionály v oboru, s odborníky ze společnosti Somfy.

Zdroj obrázku: Somfy

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>