Proč si pořídit tepelné čerpadlo?

Přemýšlíte jak vytápět Váš dům a ohřívat tepelnou užitkovou vodu? Odpověď je jednoduchá – tepelným čerpadlem! Zajímá Vás proč? Tepelné čerpadlo je totiž jedinečný systém, který ušetří Vaše peníze. Pojďme se v dnešním článku seznámit, proč pořizovat tepelné čerpadlo.

Při výběru typu vytápění objektu a ohřevu vody máte v podstatě dvě možnosti, buďto budete závislí na stále zdražujících dodavatelích zemního plynu, elektřiny a teplé vody, anebo se stanete energeticky nezávisí, k čemuž Vám pomůže právě tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda ideální pro naše klima

V současné době je v České republice nejpoužívanějším typem tepelné čerpadlo vzduch/voda.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda se skládá ze dvou jednotek, vnitřní a vnější, případně z kompaktního provedení, kdy může být čerpadlo dle požadavků majitelů umístěno jak venku, tak vevnitř.

Nespornou výhodou čerpadla vzduch/voda je snadná a rychlá instalace a nízké pořizovací náklady. Tento typ se volí především z důvodu, pokud nelze na pozemku vyvrtat hlubinný vrt nebo vybudovat zemní kolektory. Při instalaci tohoto typu čerpadla totiž není nutné provádět nákladné zemní výkopové práce!

„Tepelné čerpadlo vzduch/voda se nenavrhuje jako 100% zdroj tepla, ale navrhuje se jako hlavní zdroj, který nám pokryje tepelnou ztrátu domu do bodu bivalence. Vzhledem k atmosférickým podmínkám v ČR se běžně navrhuje bod bivalence na -5°C. Tepelná čerpadla typu vzduch/voda pracují nejčastěji do -15°C.“ říká Ing. Jiroušek ze společnosti Ciat s.r.o.

(Bod bivalence udává teplotu venkovního vzduchu, pod kterou výkon tepelného čerpadla nestačí pokrýt potřebu tepla vytápěného objektu a je třeba výkon doplnit jiným zdrojem tepla. pozn. redakce)

Do novostavby i staršího domu

Ideální případ pro využití tepelného čerpadla je novostavba bez plynové přípojky v kombinaci s nízkoteplotním otopným systémem. Nikde však není řečeno, že tepelné čerpadlo nemůžete dodatečně instalovat do již postavených rodinných domů s vybudovanými radiátory, či dokonce do domů bytových. V zásadě platí, že pokud je stávající otopná soustava schopna vytopit objekt na Vámi požadovanou teplotu při vstupní teplotě vody do radiátorů cca 55 °C, lze tepelné čerpadlo použít.

Úspora i pohodlí

Tepelné čerpadlo jako takové není pouhým zdrojem tepla a ohřevu teplé užitkové vody. Je v první řadě zařízením, které by vám mělo přinést finanční úspory za energie. V neposlední řadě by tepelná čerpadla měla poskytovat uživateli pohodlí a především snadnou dostupnost a ovladatelnost.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>