Provensálský styl i u vás doma. Jak na něj?

Levandulová pole, azurově modré moře a teplé sluneční paprsky. Francouzská oblast provence si získala nejedno cestovatelské srdce. Jestli jste si zamilovali i provensálský interiérový design, jste tady správně. Poradíme vám, jak si ho vytvořit u vás doma. 

Zdroj obrázku: Tatyana Korotun / Shutterstock.com

Co je pro provensálský styl typické?

Provence styl má nádech historie a venkova. Působí rustikálně, útulně a romanticky. I proto má více příznivců z řad žen než mužů.

Jsou pro něj typické oblé zdobené tvary, květinové, puntíkované nebo kostičkované vzory a spousta dekorací. Z materiálů převládá kámen, cihla, dřevo, kov, porcelán a přírodní látky. Pokud máte doma kamenné nebo cihlové obložení, či dokonce dřevěné trámy, provensálskou atmosféru vytvoříte raz dva. Základní barvu ponechte bílou, případně světle šedou. Nesmí ale chybět ani levandulově fialová nebo světle modrá či zelená. Nábytek pak může být i z tmavšího dřeva. Nejtypičtější je však pro provensálský nábytek patina, která mu dodá oprýskaný vzhled.

 Zdroj obrázku: brodtcast / Shutterstock.com

A jaké vybrat dekorace? Ty provensálské působí až starožitně, určitě si ale z domova nemusíte dělat vetešnictví. Spoustu krásných dekorací najdete i v klasických obchodech. Pojďme se podívat, jak po vzoru provence vybavit jednotlivé pokoje.

Kuchyně ve stylu provence

Pokud kuchyň zařizujete od základu, zvolte kuchyňské skříňky v bílé, krémové nebo šedé barvě s keramickými či kovovými úchyty. Typické jsou také výřezy ve dvířkách. Skvěle se bude vyjímat dřez z keramiky nebo nerezu v barvě mědi. Baterii zvolte v dekorativním vzhledu s klasickými kohoutky. Francouzský venkov vítá otevřené police na hrnečky a kořenky. Pánve, naběračky, prkénka a další náčiní můžete také zavěsit. 

Zdroj obrázku: brizmaker / Shutterstock.com

A co jídelna? Provence jídelní stůl je typicky dřevěný, případně s kovovými nohami. Nejčastěji je natřen bíle a horní deska ponechána v dřevěném dekoru. Není to ale pravidlem. Na co určitě nezapomeňte, jsou ozdobné podsedáky se vzorem květin, puntíků nebo kostek. Stůl ozdobte vázou s květinami nebo kovovým svícnem.

Obývací pokoj ve stylu provence

Pokud vám to vaše bydlení dovolí, pravou provensálskou atmosféru vystřihnete s kamenným obložením jedné stěny nebo dřevěnými trámy. Do provensálského obýváku pak patří čalouněná sedací souprava v pastelových světlých barvách s velkými polštáři. Konferenční stůl zvolte bílý nebo dřevěný, může mít ozdobné nohy. Typické jsou opět otevřené knihovny a police s dekoracemi. Dejte si ale pozor, abyste to s nimi nepřehnali.

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com

Na okna pořiďte závěsy v krémové, béžové, šedé nebo olivové barvě. Nezapomeňte na lampu se stínítkem, alespoň jeden obraz a porcelánovou vázu s květinami.

Ložnice ve stylu provence

Dřevěná nebo kovová postel s ozdobným čelem – ta je dominantou provensálské ložnice. Skříně, prádelník a další nábytek zvolte s kovovými úchyty. Může mít také dekorativní vyřezávání nebo stát na nožičkách.

Jestli máte chuť na tapetování, směle do toho! Sáhněte po tapetě s drobnými květinami nebo dekorem cihel či patinovaného dřeva. Dejte si ale pozor, aby nepůsobila kýčovitě. Jedna vytapetovaná stěna bude bohatě stačit. Pro provensálský styl je typické bohaté množství lůžkovin a povlečení s drobným květinovým vzorem. 

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com

Pak už stačí interiér doladit lampami se stínítkem, obrázky na zdech, fotkami ve zdobených rámečcích, otevřenou policí s knihami a proutěným košem na drobnosti.

Koupelna ve stylu provence

Provensálské koupelně dominuje bílá a šedá barva s prvky fialové nebo jemně modré. Kachličky volte spíše menšího formátu s viditelnými spáry. Skvěle bude vypadat obložení připomínající cihly. 

Zdroj obrázku: KUPRYNENKO ANDRII / Shutterstock.com

Pro opravdovou francouzskou atmosféru se poohlédněte po keramické volně stojící vaně, ideálně na nožičkách. Umyvadlo může být volně stojící nebo položené či zapuštěné do kamenné či dřevěné desky. Vysoká kovová baterie s kohoutky mu dodá ten správný šmrnc. K uschování věcí zvolte dřevěnou skříňku a dřevěný nebo kovový otevřený regál. Pokud budete mít v koupelně koš na prádlo, jednoznačně pořiďte proutěný.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>